ABD’de oyuna 1 ayda 600 milyon dolar!

0

Ekran_Resmi_2016-02-13_00_03_18Oyun endüstrisi çok dikey bir büyümeye sahip olmasa da dijital eğlence sektörünün çarpıcı kısımları arasında yer alıyor. Ülkemizde düzenlenen oyun fuarlarının son dönemde gördüğü ilgi dikkat çekici örneğin. Oyun ve konsol satışları ise Türkiye’de net biçimde erişilebilen bilgiler arasında değil. Ancak İngiltere, ABD gibi ülkelerde endüstrinin durumunu tanımlayan çeşitli istatistiklerin sıklıkla yayınlandığı görülüyor. Bu noktada en son detaylar ABD odağında ve geçtiğimiz ocak ayını kapsıyor…

Bir araştırma şirketinin yayınladığı rapora göre geçtiğimiz ay ABD’de 605 milyon 200 bin dolarlık yeni oyun donanım/yazılım satışı gerçekleştirildi. Bu rakam, 2015 yılı Ocak ayına göre yüzde 4’lük gerileme (627 milyon 600 bin dolarlık satış gerçekleştirilmişti) anlamı taşıyor. PlayStation ve Xbox One satışlarının, oyun pazarındaki değeri oldukça büyük ama pazarda büyük bir sıçramanın yaşanmadığını ortaya koyan bazı göstergeler var…

Video oyunu donanım satışları, söz konusu dönemde 157 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15 gerileme anlamı taşıyor. Bunda eski nesil konsolların (PS3, Xbox 360 gibi) artık çok daha az satılmasının etkisi büyük. Öte yandan aksesuar satışlarında artış görüldü.

Zirvede Call of Duty: Black Ops III

Oyun satışları ise 212 milyon 700 bin dolar seviyesindeydi. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 düşüş anlamına geliyor. En çok satan oyun ise Call of Duty: Black Ops III oldu. Onu Grand Theft Auto V (GTA 5), NBA 2K16, Star Wars: Battlefront, Fallout 4, Minecraft, Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege, Madden NFL 16, Lego: Marvel Avengers ve FIFA 16 takip etti.

Bu noktada çok temel bazı anekdotlara yer vermek doğru olacak; Türkiye’de futbol oyunlarının, ABD’ye kıyasla çok daha yüksek sıralarda olduğunu tahmin etmek pek de zor değil. Ayrıca GTA 5 ve Minecraft da hala güncelliğini koruyan, büyük ilgi görmeye devam eden yapımlar arasında.

Cevap bırakın