ABD’de kablolu TV ve uyduya ilgi azalıyor

0

webndtv

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bir araştırmaya göre 18-29 yaş arası genç yetişkinlerin yüzde 24’ü kablolu TV ve uydu bağlantılarını ya iptal ettirdi ya da hiç kullanmadı. Sonuçlar ülkede TV’ye yönelik trend ve bakış açısına dair yeni göstergeler ortaya koydu.

Kablolu TV ve uydu bağlantısı üzerinden TV izlemek, kökeni eskilere dayalı eğilimler arasında. TV’nin evin baş köşesinde bulunduğu dönemler artık yavaş yavaş yerini çok daha yaygın bir ‘dijital edinme’ sürecine bıraksa da önemini koruyor. Bu noktada yapılan araştırmanın sonuçlarının gençlerin yaklaşık 4’te 1’inin TV izlemek için sadece online metotları veya TV antenini kullanmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor.

ledtv 6

Bulgulara göre söz konusu durumun temel nedeni uydu ya da kablolu bağlantının pahalı bulunması. Bu yönde görüş bildirenlerin oranı yüzde 71 gibi oldukça yüksek bir seviyede. Katılımcıların yüzde 64’ü ise online veya anten üzerinden erişimle yetindiklerini belirtti. İlginç veri ise aboneliği gerekli kılacak kadar TV izlemediğini ifade eden yüzde 46’lık oran.

Online TV’ye ilgi artıyor

ABD’de online izlemeye yönelik eğilim hızla artıyor ve TV izlemekten hoşlanmayanların sayısında da kayda değer bir gelişim olduğu dikkatlerden kaçmıyor. İlgili göstergeler ABD’yi kapsamakla birlikte Türkiye’de online TV yatırımlarında görülen artışlar, söz konusu trend değişiminin ülkemizde de ele alındığını gösteriyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın