ABD’de en çok kullanılan sosyal medya ağı Facebook değil!

0

Sosyal medyanın anlam karmaşasını beraberinde getiren bir kavram olduğunu baştan belirtmemiz gerekiyor. Sınıflandırılması nasıl olmalı, hangisi hangisiyle yarış halinde, vb. sorular hala konunun uzmanlarının meşgul olduğu tartışma konularından. Bununla birlikte Facebook’un ‘bir ay içerisinde en sık ziyaret edilen’ sosyal medya ağı olduğu net. Takiptekilerin rekabeti ise oldukça yoğun. Tüm bu temel parametreler ışığında, teknoloji dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden ABD’de en çok zaman geçirilen sosyal medya ağının Facebook olmasını beklemek mantıksız değil, ancak bu kati suretle doğru değil.

2017 rakamlarına göre ABD’de en çok vakit geçirilen sosyal medya ağı Reddit. Bir tür forum mantığına sahip olan Reddit, adeta rakiplerini ezip geçmiş durumda. Üstelik takipteki sosyal medya ağı da Tumbr. Facebook’un ikinci sırada da görünmüyor oluşu önemli bir sürpriz. Neyse ki üçüncü sırada yer alıyor.

Girildiği andan çıkılan ana kadar en uzun süre kullanılan dördüncü sosyal medya ağı Pinterest. Açık şekilde görünüyor ki fotoğraf odaklı platformlar keyifle kullanılıyor. İlginç detay ise Instagram’ın sıralamada Skype ve Twitter’ın ardında yedinci sırada yer alması.

LINE, Google Hangouts, Tinder, WhatsApp, Snapchat ve Kik’in ardından da Facebook Messenger geliyor. Özellikle Instagram’ın Hikayeler özelliğinden sonra Snapchat’in düşüşü dikkate değer.

Önemli Not: Veriler ABD’yi kapsamaktadır.

Kaynak: Statista

Cevap bırakın