ABD’de DNA test merkezinden 2 milyonu aşkın kişinin ‘çok gizli’ verileri çalındı

0

ABD’de DNA Diagnostics Center adlı DNA test merkezinin siber saldırıya uğradığı ve 2 milyonu aşkın kişinin verilerinin çalındığı açıklandı. İşte detaylar…

ABD’de büyük kurum ve kuruluşlara yönelik ciddi ölçekli siber saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Bu kapsamda son dönemdeki en çarpıcı gelişmelerden biri, DNA Diagnostics Center adlı DNA test merkezinin uğradığı saldırı oldu. Siber korsanların toplamda 2 milyon 102 bin 436 kişiye ait çok gizli verilere erişim sağladığı ortaya çıktı. Söz konusu veriler arasında sosyal güvenlik numaraları ile banka bilgilerinin de bulunduğu kaydedildi.

6 Ağustos 2021’de ortaya çıkarılan siber saldırı sonucunda 2004-2012 yıllarına ait müşteri bilgilerinin sızdırıldığı belirtildi. Sağlık kuruluşunun siber güvenlik uzmanları ile konuyu aydınlatmaya yönelik iş birliğine gittiği, konunun soruşturulduğu bilgileri paylaşıldı.

Siber korsanlar yasa dışı şekilde kredi çekebilir!

Saldırıdan etkilenen kişilere ulaşılarak bilgi verildiği, bir güvenlik şirketi üzerinden kredi izleme seçeneği sunulduğu ifade edilirken, 2004-2012 yılları arasına ait DNA testi sonucu alması gereken kişilerin de şirket ile temasa geçmesi istendi. Son olarak bilgilerine erişilen 2 milyonu aşkın kişinin kredi dosyalarına 1 yıl süreyle dolandırıcılık uyarısı ekleneceği not düşüldü. Çalınan veriler, yasa dışı şekilde kredi çekilmesi amacıyla kullanılabilir.

Cevap bırakın