ABD’de Apple’ın iki ana kampüsünün bulunduğu ilçeye Coronavirüs yasağı

0

ABD’de teknoloji ile özdeşleşmiş ilçelerden Santa Clara’da, 1000’den fazla kişinin bir araya gelebileceği tüm etkinlilere yasak getirildi. İşte detaylar…

Coronavirüs, tüm dünyayı etkiliyor. Çin’de başlayan salgın, başta İtalya olmak üzere birçok ülkede ölümlere neden olurken kamusal alandaki çeşitli önlemlerin de ardı arkası kesilmiyor. Bu kapsamda ABD’de Cupertino, Palo Alto, Mountain View ve San Jose gibi teknoloji ile özdeş birçok bölgenin yer aldığı Santa Clara ilçesinde 1000’den fazla kişinin bir araya geldiği tüm etkinlilere yasak getirildi. Yasağın 11 Mart 2020’de başlayacağı ve 3 hafta süreceği kaydedildi.

İlçede Apple’ın iki ana kampüsünün yanı sıra birçok uydu ofisi yer alıyor. Yine birçok şirketin genel merkezi de bu bölgede konumlanıyor.

Geçtiğimiz hafta da ilçede şirketlerin büyük ölçekli toplantı ve konferansları en aza indirmeleri yönünde bildiri yayınlanmıştı. Son gelişme ile birlikte kapsam büyük etkinlik ve toplantıları etkileyecek şekilde daha da genişletilmiş oldu.

Konuyla ilgili bilgi veren Santa Clara Sağlık Memuru Dr. Sara Cody, “Bu adım, Santa Clara İlçesinde artan COVID-19 salgını için kritik bir andır. Aldığımız güçlü önlemler hastalığın yayılmasını yavaşlatmak için tasarlanmıştır.” dedi.

Öte yandan Facebook ve Google’ın Mayıs ayı için planladığı geliştirici etkinlikleri iptal edildi. Apple, Haziran ayında gerçekleştirileceğini duyurduğu WWDC 20 etkinliğinin akıbeti hakkında henüz açıklamada bulunmadı. Bu noktada salgına yönelik bir diğer önlem olarak Apple etkinliğinin de iptal edilebileceği konuşuluyor.

Apple açısından WWDC etkinliğinin iptalinin ardından online sunumlarla geniş kesimlerle bilgi paylaşımı şeklindeki alternatif bir yolun da gündemde olduğu iddialar arasında.

Cevap bırakın