ABD nüfusunun yarısının bilgileri hacklendi!

0

ABD’li kredi raporlama ajansı Equifax, kısa süre önce 143 milyon Amerikalıyı etkileyebilecek büyük bir siber saldırıya uğradığını açıkladı. Bilgisayar korsanları, ABD nüfusunun neredeyse yarısına ait sosyal güvenlik numaraları, doğum tarihleri ve bazılarının da kredi kartı bilgileri gibi hassas kişisel verilerine erişim sağladı.

Equifax, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kredi raporlama ajanslarından biri. Kredi raporlama şirketleri, oldukça fazla tüketiciyi kapsayan finansal veri kayıtlarını analiz ediyor ve daha sonra bu verileri, bir kişinin kredi notunu belirlemek için kullanıyor. Genellikle bu bilgileri de kredi kartı şirketleri, bankalar ve borç verenlerden alıyorlar.

Konunun oldukça ciddi olduğunu ve 320 milyon kişilik ABD nüfüsünün neredeyse yarısına ait hassas verilerin sızdığını dile getiren ESET Güvenlik Araştırmacısı Lysa Myers, böyle durumlarda önlem almak için atılabilecek bireysel adımları sıraladı.

  • Hesaplarınızdaki şüpheli etkinlikleri kontrol edin

Yapabileceğiniz ilk ve en önemli şey, tüm finansal hesaplarınızı şüpheli aktiviteler için kontrol etmek olacaktır. Eğer şüpheli bir etkinlik görürseniz, hemen banka veya kredi kurumunuzu haberdar etmenizi öneriyoruz.

  • Parolalarınızı değiştirin

Hırsızlar artık tüm bilgilerinize sahip oldukları için bu bilgileri kombine ederek diğer hesaplarınıza saldırmayı da deneyebilirler. Her bir hesabınız için farklı ve güçlü parolalar kullanmaya dikkat edin.

  • Çift faktörlü doğrulamayı devreye sokun

Mevcut olan yerlerde çift faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmediyseniz geç kalmadan etkinleştirin. Çift kademeli kimlik doğrulama Facebook, Google, LinkedIn, Twitter ve iCloud da dahil olmak üzere bir çok sistemde mevcuttur.

  • Dolandırıcılığa karşı tetikte olun

Bilmediğiniz yerlerden gelen ve konuyla ilgili görünen e-postalardaki bağlantılara hiçbir zaman tıklamayın.Bunun yerine gitmek istediğiniz sitenin bağlantısını internet tarayıcınıza kendiniz elle yazın.

  • Bu arada ilgili şirketten veya polisten aradığını belirterek, başka özel hassas bilgiler talep eden kişilere itibar etmeyin
  • Yazılımlarınızı güncel tutun, proaktif güvenlik yazılımı kullanın

Cevap bırakın