ABD, Facebook’a ‘ara’ veriyor

0

ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre Facebook, ABD’deki kullanıcıların önemli bir kesimi tarafından uzun süreler boyunca kullanılmıyor. İşte detaylar…

Facebook’un son dönemde yaşadığı krizlerin popülaritesine olumsuz yönde etki ettiği su götürmez bir gerçek. Sosyal medya ağının, örneğin ABD başkanlık seçimlerine etki noktasında bazı sıra dışı adımlar attığı iddia ediliyor, kamuoyu oluşturulmasına yönelik gücüyle birlikte ele alındığında bu durumun kullanıcı nezdinde son derece ‘antipatik’ bir durum oluşturduğu görüşü öne çıkıyor.

Bu kapsamda bir analiz gerçekleştiren Pew Araştırma Merkezi, Facebook kullanıcılarının kullanıma ‘ara verdiğine’ işaret ediyor.

Elde edilen verilere göre ABD’deki, –araştırmaya katılan- 18 yaş üzeri 10 Facebook kullanıcısından 4’ü kullanımlarına, ‘birkaç hafta süresince’ ara verdi. Yani uzun süre giriş yapılmayan bir sosyal ağ kullanımı söz konusu. 10 kullanıcıdan 4’ü, olağanüstü yüksek bir rakam görünümünde.
Üstelik bilgiler bu kadarla sınırlı da değil….

‘Gençler’ Facebook’u daha yüksek oranda sildi

Aynı araştırmaya göre kullanıcıların 4’te 1’i ise Facebook uygulamalarını akıllı cihazlarından silmeyi tercih etti. Silme oranları; 18-29 yaş arası katılımcıların yüzde 44’ünün, 50-64 yaş üzeri için yüzde 20 ve son olarak 6 yaş üzeri kullanıcılarda yüzde 12 şeklinde seyrediyor.

Özetle ‘gençler’ Facebook’u, ileri yaşlı kimselerden daha yüksek oranda silmişe benziyor.

Sosyal medya dünyasına dair öne çıkan gelişmleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın