ABD başkan adayı Donald Trump Apple’a sert çıktı!

0

tim-cook-donald-trump

Yaklaşan seçimler öncesinde ABD’de adayların birbirinden ilginç açıklamaları gündeme gelmeye devam ediyor. Elbette ağırlıklı olarak politik unsurlar barındırsa da konu, kimi durumlarda Apple gibi güçlü Amerikan şirketlerine de gelebiliyor.

Donald Trump, şüphesiz Amerikan politik tarihinin görüp görebileceği en farklı başkan adayı. İlginç açıklamaları, bazen argo sözleri ve sert çıkışları ile tanınan ünlü milyarderin yeni hedefi ise Apple oldu…

Trumpf, ABD’nin Virginia eyaletinde bir üniversitede düzenlediği miting sırasında Apple’ın imalatını ABD’ye taşımasını istedi. Hatta tam olarak şu ifadeyi de kullandı: “Onların lanet bilgisayarları bu ülkede üretilebilir.”

İlginç açıklama

Oldukça ilginç bir ifade olduğu bir gerçek, ancak bunun nasıl olacağı konusunda bir açıklama, hatta öneri dile getirilmedi. Açıklamanın devamı, Apple’ı bu konuda zorlayıp zorlamayacağı konusunda da herhangi bir ipucu içermedi. Öte yandan Apple’ın üretim bandını ABD’ye taşıması için ortada herhangi bir neden de yok gibi görünüyor.

Apple ne yapacak?

Apple, küresel üretiminin çok büyük bir kesimin Çin’de gerçekleştiriyor. Uzak Doğu ülkesi, şirketin üretim ağının olduğu gibi dağıtım ağının da merkezi. Konu, ABD’de yoğun şekilde gündeme geldi. Uzmanlar, Trump’ın açıklamalarını ABD’dr istihdamın artırılması yönünde ilgi çekici buldular, bununla birlikte Apple’ın üretim operasyonunu kendi ülkesine taşımayı düşünmesi için bile hiçbir neden olmadığının altı çizildi.

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

Cevap bırakın