9 günlük tatili değerlendirmenin yolları

0

Yeni eğitim-öğretim yılı tüm hızıyla başladı. Yine her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenciler yoğun bir dönem için ilk adımı attı. Ancak, bu yıl önceki yıllardan biraz daha farklı. Özellikle ilk ve orta dereceli okullar için. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karar göre, öğrencilerin ara tatilleri bu yıl çoğalıyor. Ara tatil uygulaması ile birlikte öğrenciler yeni yılda, sömestr dışında iki kez daha tatile girecek. 9 günlük tatil için geri sayım başladı.

Öğrenciler, uzun bir yaz tatilini geride bıraktı. Bu tatilin ardından öğrencilerin okula dönüşlerinde adaptasyon sorunu yaşamaması için ara tatil uygulaması devreye alındı. Bu tatillerin ilki için belirlenen tarih 16-25 Kasım.

1 haftalık tatile giren öğrencilerin bu şekilde motivasyonunun da artacağı düşünülüyor. Tabii tatil başlayınca önemli sorulardan biri de ortaya çıkıyor; Tatilde ne yapalım?

Aslında sömestr ve yaz tatiline alışkınız ve verilecek tavsiyelere her yıl hemen hemen aynı oluyor. Bu ara tatiller, diğer tatillere göre biraz daha kısa olduğu için çok daha verimli kullanmak gerekiyor. Ebeveynler, öğrencileri motive etmek için kısa süreli sonbahar seyahatine çıkmayı düşünebilir ya da evde belirli günler için farklı aktiviteler belirlenebilir.

9 günlük tatil geliyor

9 günlük tatile teknolojiyi dahil ederek, keyifli vakit geçirmek mümkün. Bunun için çok farklı yollar var.

Kışa adım adım yaklaşıyoruz. Kısa süre içinde havalar iyice soğuyacak. Aralık ayından itibaren soğuk havaları hissetmeye başlayacağız. Bu yüzden, kasım ayını dolu dolu geçirmekte fayda var. Artık güneş sık sık bulutların arkasına saklanıyor olabilir. Ancak, hava sıcaklığı hala belli bir derecenin üstünde. Bunun için 9 günlük tatilde bulunduğunuz şehre yakın ancak oksijeni bol lokasyonlara gidebilirsiniz.

Eskiden uçurtma uçurma diye bir alışkanlığımız vardı. Ancak, o yerini son yıllarda drone’lara bıraktı. Şimdilerde gökyüzünde drone’lar tur atıyor. Bu tatil, keyifli lokasyonlarda drone uçurmak için ideal olabilir. Yeni nesil öğrencilerin dijital dünyanın içine doğduğunu düşünürsek, bu aktivite onlar için son derece eğlenceli olacaktır. Aynı zamanda drone ile çekilen görüntülerin birleştirilmesi ve kısa bir film haline getirilmesi de yeni bir hobiye kapı aralayabilir.

Öğrenciler bu 9 günlük tatili kendilerine, teknolojiyi de kullanarak, bir hobi geliştirmek için kullanabilirler. Kurgu programları ya da fotoğraf düzenleme programları son dönemde oldukça popüler. Çekilen görüntülere kendi yaratıcılığını katan öğrenciler böylece, 9 günlük tatilin sonunda yeni bir hobi sahibi olabilir.

Tabii tatil aslında uzun. Her günü dışarıda geçirmek mümkün değil. Bu yüzden evde de keyifli zaman geçirecek aktiviteler bulmak gerekiyor. Burada ilk akla gelen tabii ki oyun konsolları. Kontrollü kullanıldığı zaman eğlenceli bir aktivite haline gelen konsollar düzenleyeceğiniz turnuvalarla, hem öğrencinin zihnini boşaltmasına hem de ailece keyifli bir aktivite gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Aynı şekilde akşam saatlerinde izleyeceğiniz bir aile filmi de tatilde herkesi mutlu edecektir.

9 günlük uzun bir tatil, tamamen derslerden kopmaya neden olabilir. Bu yüzden tatil süresince ders tekrar yapmanın ne kadar önemli olduğunu da unutmayın. Aynı şekilde gün içinde en az 1 saat kitap okumak da oldukça faydalı. Bu aşamada yine teknolojinin güzelliklerinden faydalanmak mümkün. Tabletlerden kitap okumak ya da internet üzerinden sesli kitap dinlemek gibi aktiviteler de hem günü verimli geçirmeye hem de birçok yeni bilgi öğrenmeye yardımcı olur.

Öğrencilerin yaz tatillerinden alınan birer haftanın ara tatile dönüştüğü bu eğitim öğretim yılı, öğrencilere iyi gelecek gibi duruyor. Yıl boyunca iki kez ara tatile girecek olan öğrencilerin, bu tatillerin ardından daha motive bir şekilde derslere başlayacağına eminiz.

Cevap bırakın