Satışı Başlayan 8K Samsung Modellerini İnceleyip Hoş Geldin Diyoruz

0

Günümüzde üretilen televizyonlar büyük oranda LCD, LED, OLED ya da QLED panele sahip. Panel teknolojisi de piyasadaki rağbetin veya sektörün ihtiyacının üzerinde o kadar hızlı gelişti ki artık 8K teknolojisinden bahseder hale geldik. Değişim ve gelişim o kadar hızlı ki şu an MediaMarkt mağazasına gidip ya da internet sitesi üzerinden 8K televizyon siparişinizi verebilirsiniz. Peki, 8K televizyon için erken mi, değil mi? Bu sorunun cevabını iki ürüne baktıktan sonra vermek daha sağlıklı olacak.

8K
8K teknolojisi ile Samsung yapay zekayı görüntü düzeltmek için çok etkin şekilde kullanıyor

8K Devi Samsung QE75Q900RBTXTK

Her şeyi bir kenara bırakalım ama şunu kabul edelim 8K televizyonlar sektörün devleri olacaklar. Tabii burada bir kelime oyunu yapıyoruz. Zira Full HD’den 16, 4K ekrandan tam 4 kat fazla çözünürlüğe ve ortalama 33 milyon piksele sahip ekranları henüz fazla küçültemediler. Dolayısı ile 75 inç bir amiral gemisi ile başlıyoruz. Televizyon 46999 lira etiketiyle bu adreste yer alıyor. Ürünün bir de aynı özelliklerde 65 inç modeli var. Onun da fiyatı 31999 lira ve daha detaylı olarak bu adresten incelenebilir. Daha uygun fiyatlı veya daha küçük bir modelin satışı henüz bulunmuyor.

Full HD Görüntü İzlemek için 8K En iyi Seçenek Olabilir

İki televizyonun da en güçlü ve kendi açımdan beklemediğim güçlü yönü upscale işlemi. Normalde panelinizin native çözünürlüğü dışında daha düşük bir görüntü verirseniz, örneğin Full HD bir televizyonda scart üzerinden uydu izlerseniz, kullanılmayan pikseller görüntüyü bozar. 8K gibi yüksek bir çözünürlükte ise görüntüye hiç güvenmiyordum. Ancak Samsung mühendisleri şapka çıkarılacak bir iş ortaya koyarak yapay zeka ve güçlü işlemci ile mevcut görüntüyü 8K’ya doğal görünecek şekilde aktarmayı başarmışlar. Bu zaferin altında gerçek zamanlı olarak görüntünün analiz edilip renklere ve gren değerlerine göre özel bir dönüştürme yapılması. Her türlü HDR testinden alnının akıyla çıkan ürün özellikle oyuncuları sevindirecek 120Hz tazeleme hızıyla geliyor ve geleceği de garantiye alıyor. Sadece 3.2 cm kalınlığında ve ince bir çerçeveye sahip televizyon duvara asıldığında doğru bir görüntüyle sanat eseri izlenimi veriyor.

 

En başta sorduğumuz sorunun yanıtına gelecek olursak… İki ürün de teknoloji olarak gerçek bir azirve. LG firmasından da yakın zamanda güçlü bir modelin satışı başlayacak. Donanım olarak, fiyat yüksekliği dışında her şey hazır. İçerik kısmı ise ikinci büyük mesele. Örneğin Netflix büyük ihtimalle 2021 yılından önce 8K yayını başlatmayacak. Fiziksel medya yani Blur-Ray de ise bir belirsizlik söz konusu. Zira Blu-Ray medyası 128GB veri depolayabildiği için 8K görüntü için yeterli olmayabilir. Bu fiziki sınır nasıl aşılacak, şu ana kadar çözüm açıklayan yok.

Gelecek Ne Zaman Gelecek?

8K’nın görülebilir gelecekteki en büyük faydası YouTube videoları ve bilgisayar oyunlarında. 8K video özelliği bugün bile YouTube üzerinde mevcut. PlayStation 5 ve yeni Xbox ile başlayacak yeni nesil oyun dünyasında 8K bahsi geçiyor. İki konsolun da önümüzdeki yıl piyasaya çıkması bekleniyor. Bu süre zarfında PC cephesi de yavaştan 8K fenomenini bir norm haline getirecektir. Dolayısıyla özellikle oyunlara düşkün olanlar pişman olmayacaklar. Onun dışında sektör standartı olması için 8K’nın uzun yıllara ihtiyacı var gibi duruyor.

Cevap bırakın