8K panoramik video oynatma özellikli iQiyi VR II ile tanışın

0

iQiyi VR II, son dönemin en iddialı VR aygıtlarından biri…

Çin’in Netflix’i olarak bilinen Baidu’nun sahip olduğu video akış hizmeti iQiyi, dünyanın 8K panoramik video oynatma özelliğine sahip ilk 4K VR kulaklık modeli VR II’yi piyasaya sunuyor. Mayıs ayında satışlarına başlanacağı belirtilen aygıt, şirketin geçtiğimiz aylarda Qualcomm’la gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında duyurduğu modelin kapsamlı özelliklerle güncellenmiş versiyonu olarak duyuruldu.

Kullanıldığında ‘sanal bir tiyatro salonundaymışsınız gibi’ hissettirdiği ifade edilen yeni iQiyi VR II, panoramik 8K (7680 x 3840) video desteği de dahil olmak üzere adeta ‘taşınabilir’ 4K sinema salonu deneyimi vaat ediyor.

iQiyi, 4K LCD ekranıyla gelen modelde 8K desteğinin muhtemelen altörnekleme yoluyla elde edildiği belirtiliyor. En nihayetinde ise model; 1080p / 2K ekranlardaki çözünürlüğün dört katı kadar daha fazla çözünürlük sağlayarak VR deneyimi anlamında fark yaratıyor.

Ve olası sorular…

Öte yandan böylesine yüksek çözünürlüklü bir VR aygıt için gerçekten yeteri kadar uyumlu içerik hazırlanır mı sorusu akıllara gelebilir. Şimdilik bu sorunun yanıtı bu yöndeki beklentilerin -henüz- yüksek olmadığı noktasında, ancak gelecekte mevcut içerik tedariğine dair ihtiyacın artmasıyla sorun aşılabilir.

iQiyi, Çin’in en büyük arama motoru Baidu tarafından yaklaşık sekiz yıl önce kuruldu ve son yıllarda yakaladığı hızlı büyümeyle 500 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaştı.

Cevap bırakın