Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Genel8K çözünürlüklü YouTube videolarına hazır mısınız?

  8K çözünürlüklü YouTube videolarına hazır mısınız?

  Ekran Resmi 2015-06-12 18.39.13

  Popüler video izleme ve paylaşım ağı YouTube, 2015 yılını adeta sansasyonel geliştirmelerle devam ettiriyor. Google şirketlerinden biri olan ağ, kısa süre önce 60fps canlı video yayınına destek vermiş ve bu özelliği ile oyun severlerin uzun zamandır devam eden beklentisine yanıt vermişti. Geliştirmelerin sonraki ayağı ise 8K çözünürlüklü videolar…

  YouTube üzerinden 4K çözünürlüklü videolar uzun zamandır izlenebiliyor. Ayrıca 4K destekli video kaydı gerçekleştirebilen aygıtların artışına paralel olarak ilgili içerikler de rekor hızla artıyor. Peki sonraki aşama ne olabilir sorusunun yanıtı ise haberin devamında izleyebileceğiniz 8K videoda saklı.

  4320p video, YouTube üzerinden yayınlanan ilk 8K video olma özelliği taşıyor. Google tarafından henüz 8K çözünürlüğün desteklendiğine yönelik bir açıklama gelmediği halde bu özelliğin kullanıma sunulduğu gözlerden kaçmıyor. Bu çarpıcı videoyu izlemek ise sanıldığından çok daha zor.

  Ekran Resmi 2015-06-12 18.39.23

  Oldukça büyük bir dosya boyutuna sahip olduğu için izlenmesi için gereken yüklenme süresi oldukça uzun. Bu nedenle tıkladığınız anda çok uzun sürecek bir bekleyişle karşı karşıya kalıyorsunuz.

  Öte yandan Ghost Towns adlı video oldukça meşakkatli bir uğraşın ürünü. 6.1 K özellikli bir kamera ile çekilen video, daha sonra oldukça uzun bir süreç sonunda işlenerek 7.6 K çözünürlüğüne ulaştırıldı. Peki doğrudan 8K video çekimi mümkün mü?

  Hali hazırdaki 8K destekli video kamera sayısı bir elin parmakları kadar. Üstelik astronomic fiyatlara satılmaktalar. Ancak gelecekte bu çözünürlük değerinin ve buna yönelik aygtıların isimlerinin daha fazla duyulacağını belirtelim.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN