600 milyon indirmeye sahip geliştirici Play Store’dan çıkarıldı

0

Kısa bir süre önce ortaya çıkmaya başlayan Android uygulamaları üzerindeki sahte tıklamalar Google tarafından tespit edilmeye başlanırken ‘cezalar’ çok ağır oldu. İşte detaylar…

Google Play Store üzerinde yaklaşık olarak 600 milyon indirme oranına sahip olan DO Global adlı geliştirici, bizzat Google tarafından Play Store’dan çıkarıldı. Nedeni ise geliştiricinin sahte tıklamalar yapması olarak gösterildi.

Kısa bir süre önce ortaya çıkmaya başlayan Android uygulamaları üzerindeki sahte tıklamalar Google tarafından tespit edilmeye başlandı ve bunun yanında sahte tıklama yapılan uygulamalar Play Store’dan çıkarılmaya başlandı. Pla Store’dan son olarak çıkarılan uygulama ve geliştirici ise Çinli DO Global oldu. Ayrıca aynı kullanıcının Android Uygulama Mağazası’nda farklı isimler ile 100’e yakın uygulaması olduğu belirtildi.

Reklam tıklaması…

Diğer yandan bazı geliştiriciler ve DO Global adlı geliştirici uygulama içerisine ekledikleri bir kod ile uygulama açık olmadığı anlarda bile arka planda reklam tıklaması yapıyor. Bu durum sahte tıklamaya girerken aynı zamanda kullanıcıların şarjlarının da erken bitmesine neden oluyor. Google’ın AdMob ağına olumsuz etkileri olan sahte reklam tıklamalarının firma tarafından tespit edilmesi ile geliştiricilere haksız kazanç sağlaması da işin diğer boyutu.

Bunları tespit eden Google, başta DO Global olmak üzere bu şekilde olan birçok geliştiricinin ise Play Store üyeliğine son vermiş durumda.

Cevap bırakın