5G devrimi başladı

0

Hızlı İnternet artık hayatımızın en gerekli parçalarından biri haline geldi. Günlük hayatımızda, iş hayatımızda, eğitim hayatımızda neredeyse her an artık İnternet kullanıyoruz. Hatta İnternet durduğunda biz de duruyoruz. Elektrik kesintilerine, su kesintilerine tahammül edebilen insanlar İnternet kesintisine tahammül dahi edemiyorlar. Bu yüzden artık İnternet de temel bir ihtiyaç haline geldi. Durum böyle olunca İnternet bağlantı hızları da her geçen gün artıyor. Bir zamanlar 3G’yi konuşurken 4G hayatımıza girdi şimdi 5G’yi konuşuyoruz. Çok yakın bir zamanda da hayatımızın bir parçası olacak.

Uzun süredir konuştuğumuz 5G yakında hayatımızın bir parçası haline gelecek. 5G ile birlikte indirme hızları saniyede 10GB’a varacak. Gecikme değeri ise 1 ila 5 milisaniye aralığında olacak. Yıllardır konuşulan saniyeler içinde film indirme olayı gerçeğe dönüşecek. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen mobil dünyanın en son teknolojilerinin tanıtıldığı Dünya Mobil Kongresi’nin de ana konusu doğal olarak 5G oldu. Etkinlikte 5G ile yattık 5G ile kalktık diyebiliriz. Bu yıl kongrede Nokia’nın eski yeni telefonu 3310 haricinde başka bir cihazın konuşulduğunu çok görmedim açıkçası. Küçük büyük tüm şirketlerin odağında 5G vardı. Neredeyse tüm şirketler 5G ile ilgili çözümlerini sundular, demolarını yaptılar. Durum sadece şirketler için geçerli değil, devletlerin de odağında 5G vardı. Katılımcılar da 5G’ye büyük ilgi gösterdiler. Kısacası bu yıl Dünya Mobil Kongresi’nde 5G devrimi başladı demek mümkün.

Duyurular peşi sıra geldi

Biraz önce belirttiğimiz gibi etkinlikte 5G ile ilgili pek çok duyuru yapıldı. İlk duyuru Cisco ve Verizon’dan geldi. Cisco, ABD’nin 11 şehrinde 5G denemelerine başlayacak olan Verizon’la birlikte çalışacağını duyurdu. Cisco, Verizon’un denemelerde ihtiyaç duyacağı bulut tabanlı 5G paket çekirdeğini sağlayacak. Samsung ise tüketicilere yönelik 5G yönlendiricinin de içinde bulunduğu bir dizi ürünü duyurdu. Samsung’un da 5G konusunda Verizon ile ortaklık yapan şirketlerden birisi olduğunu hatırlatalım.

İletişim dünyasının önemli oyuncularından Qualcomm ve LG de 5G teknolojisinin otomobillerde kullanılabilmesini sağlayacak bir dizi çalışma yaptıklarını duyurdular. LG ve Qualcomm, 5G ve Cellular-V2X teknolojilerini otomobillerde test edecekler. LG, otomobiller arası bağlantı çözümünü Qualcomm’un bağlı otomobiller platformunu kullanarak geliştiriyor. Qualcomm ile işbirliği yapan bir diğer şirket ise Ericsson. İki şirket 5G teknolojisinin ticarileşmesi için birlikte çalışıyor. Ericsson ve Qualcomm, 5G denemelerini Avustralya’da Telstra’nın ağında test etmeyi planladıklarını duyurdular.

Telekomünikasyon çözümlerinin test edilmesi üzerine hizmet veren bir şirket olan Spirent Communications ve Nokia da 5G otomasyon teknolojilerini test etmek için oluşturdukları 5G Lab’ı duyurdular.

Türk şirketleri boş durmadı

Dünya mobil kongresinde Türk şirketleri de 5G konusunda oldukça hareketliydi. Netaş, 5G ile ilgili geliştirdiği ürün ve çözümleri etkinlikte tanıttı. Türk Telekom ve Huawei,  5G konusunda birlikte çalışacaklarını duyurdular. İki şirket yeni nesil bulut mimarileri, anten teknolojileri, nesnelerinin interneti gibi konularda işbirliği yapacak.

Programlanabilir radyo erişim ağları için esnek ve özelleştirilebilir bir çözüm olan Argela’nın geliştirdiği ProgRAN, “LTE’nin 5G’ye Evrimine Üstün Katkı” kategorisinde finale kalarak 5G’ye katkı alanındaki dünyanın en iyi 5 çözümü arasına girdi.

Birçok kişi 5G’nin 2020 yılından itibaren ticari bir hizmet olarak hayatımıza gireceği konusunda hemfikir. Ancak çalışmalar bu hızda giderse 5G’nin 2020’den daha önce hayatımıza gireceğini düşünüyorum. Ancak sadece altyapı konusunda yapılanlar yeterli değil. Cihazların da 5G desteğine sahip olması gerekiyor. Dolayısıyla 5G’yi destekleyen cihazları görmeden şu an bir şey söylemek mümkün değil. Cihaz derken sadece akıllı telefonları ve tabletleri kastetmiyorum. Otomobillerden kahve makinelerine kadar birçok cihaz 5G destekli olacak.

Cevap bırakın