5G destekli Snapdragon 855 neler sunacak?

0

Qualcomm Hawaii’de düzenlediği özel bir etkinlikle 2019 amiral gemilerine güç verecek Snapdragon 855 modelini tanıttı. Bugüne kadar çıkan en gelişmiş mobil işlemci olacak Snapdragon 855 hakkında tüm bilgileri sizlere bu makalede sunuyoruz.

Snapdragon 845 işlemcisiyle halihazırda birçok amiral gemi modelinde karşımıza çıkan Qualcomm, 2019 yılının amiral gemi modelleri için geliştirdiği yeni üst seviye işlemcisi Snapdragon 855 ile performans vaatlerini bir üst seviyeye taşıyor. Bu işlemcinin en büyük özelliklerinden biri dünyanın ilk 5G desteği sunacak platformu olması. Ne Apple, ne de Huawei tarafında 5G destekli bir platform bulunmuyor.

Snapdragon 855 özelikleri ile dikkat çekiyor!

7 nm üretim teknolojisiyle üretilen yeni işlemci, Apple, Samsung ve Huawei’nin yeni işlemcileri gibi yapay zeka birimine de yoğun bir şekilde odaklanılmış. Mimari güncellemelerin ve üretim teknolojisinin geliştirildiği 855, ayrıca yapay zeka ve 5G performansıyla öne çıkıyor.

Özellikle 5G vurgusu her alanda yapılırken, Qualcomm’un yeni nesil işlemcisi de 5G desteği ile öne çıkıyor. 5G için X50 ve 4G için X24 modemin yer aldığı işlemci sayesinde gerekli alt yapıda sağlandığı zaman 4 GBPS hızlara telefonlarımızdan ulaşabileceğiz.

Bunun yanı sıra 4. nesil yapay zeka ünitesi ile çok daha iddialı olan Qualcomm; Samsung, Huawei ve Apple gibi güçlü rakiplerine meydan okuyor. Bu yeni ünite ile birlikte üretici geçen yılın yapay zeka performansını 3 kata kadar artacağını vaat ediyor.

Google’ın modellerinde gördüğümüz hesaplamalı fotoğrafçılık içinde Computer Vision (CV) adı verilen bir geliştirmeye sahip olan işlemci, arıtılmış gerçeklik içinde iyileştirmelere sahip.

Ekrandan parmak izi okuma konusunda da geliştirmelere sahip olan işlemci ile birlikte Qualcomm 3D Sonic Sensor dünyada bir ilk olarak lanse edildi. Bu yeni sensör ile birlikte parmağınızın 3 boyutlu bir görüntüsü oluşturulacak ve piyasada kullanılan sensörlerin aksine parmağınız ıslansa veya kirlense bile sensör görevini yerine getirebilecek.

Cevap bırakın