5G destekli akıllı telefonlar yavaş yavaş perdelerin arkasından çıkıyor

5G destekli telefonlar geliyor

0

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Dünya Mobil Kongresiyle birlikte birçok altyapı geliştiricisi, telefon üreticisi ve telokomünikasyon operatöründen 5G altyapısı ve bu altyapıda kullanılacak telefonlarla ilgili peş peşe duyurular gelmeye başladı. Bazı bölgelerde hızlı hareket eden öncü telekom şirketleri yavaş yavaş altyapılarına 5G’yi eklemeye başladılar. Aralarında Huawei, Samsung, LG, Oppo, Xiaomi gibi üreticilerin bulunduğu şirketler tek tek 5G destekli cihazlarını duyurdular. Görünüş itibarıyla 2019 yılının sonuna doğru 5G’ye geçiş daha da hızlanacak.

Dünyada durum

5G’ye dünyada büyük ölçekte geçen ilk ülkelerden biri Güney Kore oldu. ABD, İngiltere, Kanada, Katar ve diğer birçok ülkede 5G hizmeti  küçük ölçeklerde olsa da başladı. Birçok ülkede de testler, yasal düzenlemeler ve diğer konularda çalışmalar devam ediyor. Bu ülkelerde de geniş ölçekli geçişlerin 2020 yılından itibaren başlaması bekleniyor.

Türkiye’de durum

Türkiye’de tüm operatörler 5G konusunda çalışmalarına hızla devam ediyor. Her ne kadar 3G döneminde tüm dünyaya göre geçişte biraz geç kalsak da 4G’de durum böyle olmadı. 4G’ye oldukça hızlı geçtik ve 5G’de durum benzer bir şekilde olacak. 5G ile ilgili testler, denemeler ve küçük ölçekli çalışmalar devam ediyor. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu 2019 yılının başında İstanbul, İzmir ve Ankara’da 5G denemelerinin başlamasına onay verdi. Denemeler de tüm hızıyla devam ediyor. Kısacası çok yakında 5G kullanılabilir hale gelecek gibi gözüküyor.

5G destekleyen akıllı telefonlar

Elbette 5G destekleyen akıllı telefonlar ve diğer cihazlar olmadan 5G şebekesinin sahip olmak pek anlam taşımaz. Durum aynen bunun tersi için de geçerli. Bu yüzden hem cihaz üreticileri hem altyapı üreticileri hem de telekomünikasyon şirketleri ve standartların hazırlanmasına yardımcı olan kurumlar hep birlikte çalışıyor. Yavaş yavaş 5G destekleyen telefonlar da gözükmeye başlıyor. İşte 5G desteği olan akıllı telefonlar.

Samsung Galaxy S10 5G

Samsung’un 5G desteğine sahip olan ilk telefonu Galaxy S10 5G oldu. Şu anda ABD ve İngiltere dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde satılan telefon, 5G özelliğinin yanı sıra 6,7 inç QHD+ ekrana, 4,500 mAh bataryaya, 8 GB RAM’e, 256 GB depolama alanına, arkada 4 kameraya ve önde de 2 kameraya sahip.

Huawei Mate X

Katlanabilir akıllı telefon yarışının önemli bir yarışmacısı olan Huawei Mate X aynı zamanda 5G desteği ile öne çıkıyor. Açıldığında 8 inçlik katlanabilir ekrana sahip olan telefonda 3 adet kamera, 4,500 mAh batarya, 8 GB RAM ve 512 GB depolama alanı bulunuyor. Henüz piyasada satılmayan telefonun önümüzdeki haftalarda satışa sunulması bekleniyor.

LG V50 ThinQ

5G destekli akıllı telefonunu duyuran bir diğer şirket ise LG. Dünya Mobil Kongresinde duyurulan LG V50 ThinQ modeli 5G desteğinin yanı sıra düşmelere karşı askeri düzeyde korumasıyla dikkat çekiyor. 6,4 inç ekrana sahip telefonda 6GB RAM, arkada üç kamera ve 4,000 mAh batarya bulunuyor. Telefon şu anda belirli ülkelerde satın alınabiliyor.

Xiaomi Mi Mix 3 5G

Geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan ürünün standart sürümünde 5G desteği bulunmuyordu. Çinli telefon üreticisi yeni çıkan modele 5G desteğini ekledi. 6,39 inç ekrana sahip telefonda 256 GB depolma alanı, arkada iki kamera  önde yukarı doğru çıkan selfie kamerası bulunuyor. Bu sayede ekran çerçevesi oldukça ince ve çentik bulunmuyor. Cihaz şu anda sadece İngiltere’de satışta bulunuyor.

Oppo Reno 5G

Geçtiğimiz Nisan ayında duyurulan Oppo Reno 5G, arkada 3 kameraya, 6 GB veya 8 GB RAM’e, 4,065 mAh bataryaya ve 6,6 inç ekrana sahip. Telefonda yukarı doğru çıkarılabilen selfie kamera bulunuyor. Telefon şu anda İngiltere’de satışta.

5G destekli telefonların sayısının yakında hızla artacağını hatta 2020 yılının sonunda standart hale geleceğini rahatça söyleyebiliriz. Dolayısıyla 5G’ye hazırlıklı olmakta fayda var…

Cevap bırakın