5G akıllı telefonları bir adım öteye sıçratacak

5G akıllı telefonları ve diğer teknolojileri ileriye götürecek

0

1990’lı yıllara baktığınızda insanların yanlarında taşıdıkları kocaman kutu şeklindeki cep (bunlara cep telefonu demek biraz tartışmalı ama) telefonlarını hatırlarsınız, o zamanlar sadece konuşmak ve mesajlaşmak için kullanılan cep telefonları zamanla değişerek gerçekten cebe sığar hale geldiler. Sonrasında daha da gelişerek akıllandılar ve fotoğraf çekmekten alışveriş yapmaya kadar uzanan çok farklı amaçlar için kullanılabilir hayatı kökünden değiştiren bir cihaz haline geldiler. Bu hale gelmelerinin arkasındaki en büyük güç ise internete bağlanabilmelerini sağlayan GPRS, 3G ve 4G gibi bağlantı teknolojileri oldu. Bağlantı hızları artarken telefonla görüşme ücretleri de azaldı ve birçok kişi artık evinde telefon kullanmıyor. Cep telefonları daha doğrusu akıllı telefonlar normal telefonların yerini almaya devam ediyor. Şimdi ise 5G teknolojisi ortaya çıktı ve ADSL ve Fiber ile evlere sağlanan bağlantı hızlarını kablosuz olarak sunabilme yeteneğine sahip. Kısacası 5G teknolojisi sadece akıllı telefonları değil evlerden dahi bağlanma seçeneklerini değiştirme potansiyeline sahip gibi gözüküyor.

Şimdi gelelim 5G teknolojisinin akıllı telefonlar ve sektöre etkisine. 5G teknolojisi ile akıllı telefonlar şimdiye kadar görülmemiş bir bağlantı hızına sahip olacaklar. Sektördeki tüm oyuncular bu konuda birleşmiş durumda. Kullanıcılara en iyi deneyimi sağlayabilmek ve bu teknolojiden en iyi şekilde yararlanabilmelerine olanak tanımak için tabiri caizse deli gibi çalışıyorlar. Açıkçası böyle bir çalışmayı ne 3G’de ne de 4G’de görmemiştik.

5G ile akıllı telefonlar çok düşük gecikmeye sahip olacak, yani çok oyunculu oyunlardan video görüşmelerine kadar birçok alanda önemli gelişmeler yaşanacak.

Kullanıcılar açısından 5G’nin sağlayacağı avantajlar

  • Daha hızlı indirme ve yükleme hızları
  • Çevrimiçi içeriklerin daha sorunsuz bir şekilde izlenmesi
  • Daha yüksek kaliteye sahip sesli ve görüntülü görüşme özellikleri
  • Daha güvenli ve güvenilir mobil bağlantı

Diğer taraftan otomobil sektöründe ve akıllı şehirlerde 5G bağlantısı büyük bir devrim yaratacak gibi gözüküyor. Dolayısıyla 5G teknolojisine sahip akıllı telefonlar bu devrimin tam merkezinde olacak. 5G sayesinde AR ve VR uygulamaları da daha kullanılabilir hale gelecek. Örneğin akıllı telefonunuzda haritayı açtığınızda AR sayesinde çevreyi de görerek daha gerçekçi bir deneyim yaşayabileceksiniz. Akıllı şehirler açısından baktığımızda 5G trafik sıkışıklıkları için de çare olabilecek gibi gözüküyor. Bunun da merkezinde yine akıllı telefonlarımız var. Örneğin şehirlerde ara sokaklarda park yeri arayan sürücüler trafiğin yavaşlamasına hatta durmasına neden olan en büyük etkenlerden biridir. Sürücü park yeri ararken durma noktasına kadar yavaşlayarak seyreder bu yüzden de trafiğe olumsuz etkisi vardır. Ancak 5G teknolojileri sayesinde akıllı telefonundan boş park yerlerini görebilir ve boşu boşuna yavaşlayarak trafiğe olumsuz etkide bulunmaz.

5G ile birlikte akıllı telefonlar için devrim yaratacak uygulamalar elbette ortaya çıkacak ve birçok şeyi değiştirecek. Bu insanların günlük hayatlarından iş hayatlarına kadar çok geniş bir yelpazede olacak. Bize ise beklemek ve görmek kalıyor…

Cevap bırakın