500.000’den fazla indirildi: Bu uygulamayı hemen kaldırın!

0

Joker yazılımları Android telefonlar için tehdit oluşturmaya devam ediyor. Özellikle Google Play Store’da çeşitli uygulamaların içinde gelen kötü amaçlı yazılım, kullanıcı bilgilerini ve kart bilgilerini çalarak bir takım zararlar veriyor.

Kısa süre önce Pradeo Security isimli bir kaynak, Joker yazılımının yeniden ortaya çıktığını ve 500.000’den fazla  indirildiğini bildirdi.

Joker yazılımı, bu kez de ‘Color Message’ isimli bir uygulamada çıktı

Kötü amaçlı yazılım olan Joker, kullanıcıları yüklediği uygulama aracılığıyla haberi olmadan satın alım gibi bazı faaliyetlere zorlar. Bu da hem kart bilgileri, hem de paraların çalınmasına neden olabilir.

Pradeo Security’in yakın zamanlı bir raporuna göre Color Message isimli bir uygulama, kötü amaçlı Joker yazılımını içeriyor ve kullanıcı bilgilerini riske atıyor. Ortalama 500.000 üzerinde indirilen bu uygulama, şu anda Google Play Store’dan kaldırıldı. Ancak yüklendiği telefonlarda hala risk yaratmaya devam ediyor.

Joker yazılımı, Color Message uygulaması aracılığıyla kısa mesajlara emoji ekliyor. Ardından Rus sunuculara bağlanarak kullanıcı gizliliğini riske atıyor. Kişilerinize erişebilen Color Message, aynı zamanda sizleri premium üyeliklere de abone yapabilir.

Eğer sizlerde söz konusu uygulamayı telefonlarına yükleyen kullanıcılardan biriyseniz, uygulamayı telefonlarından kaldırabilirsiniz. Ancak uygulamayı daha önce yüklemediyseniz merak etmeyin. Zira Google, tehlikenin  farkına vardıktan sonra bu uygulamayı Play Store’dan kaldırdı.

Peki sizler telefonlarınızda hangi uygulamaları kullanıyorsunuz? Kullandığınız uygulamalar gerçekten güvenli mi? Yorumlarda paylaşın…

Cevap bırakın