5 yaşındaki Apple Watch’un bilinmeyenleri

0

Apple, bundan 5 yıl önce ilk akıllı saati Apple Watch’u piyasaya sürdü. Apple Watch piyasaya sürüldüğünde belki de kullanıcıların şaşırdığı en önemli nokta şirketin bu saate iWatch dememesiydi. Bunun sebebi bu ismin 2012 yılında OMG Electronics tarafından ticari marka olarak tescillenmiş olmasıydı. Peki, başka neler var? Apple Watch’un geliştirilme aşamasında da önemli rol oynayan  Imran Chaudhri, Apple Watch’un yıldönümünde bazı bilinmeyenleri Twitter üzerinden takipçileri ile paylaştı.

Apple Watch için ilham kaynakları nelerdi?

İlk önce Imran Chaudhri’den başlayalım. Chaudhri, Apple’da 20 yıldan uzun süre çalışmış ve iPhone’dan iPad’e, Apple Watch’tan AirPods’a birçok ürünün geliştirme aşamasında rol oynamış bir isim.

Chaudri, Apple Watch’ta bulunan Digital Touch özelliğinin ilk olarak ET olarak isimlendirildiğini belirtti. ET, Electronic Touch teriminin kısaltması. Aynı zamanda bir diğer dikkat çeken açıklama da ilk Apple Watch’un yola çıkış serüveni oldu. Chaudri’nin söylediğine göre bu fikir, altıncı nesil iPod nano’nun bir kayış ile bileğe takılma fikrinden geliştirildi. iOS 5 ile birlikte bu proje üzerinden çalışmalara başlayan Chaudri, projeyi Steve Jobs’a hiçbir zaman sunamadığını da söyledi.

Apple’ın eski tasarımcısı loop saat kayışıyla ilgili de bilgiler paylaştı. Bu kayışa ait mekanizmanın temelini Apollo astronotları tarafından takılan Velcro speedmaster kayışlarının oluşturduğunu söyledi.

Chaudri, saatin solar kadranını geliştirirken, Müslümanların Ramazan ayında güneşin konumunu rahatça takip edebilmelerine yardımcı olmak istediklerini ve bunu dikkate aldıklarını da belirtti.

Tweet dizisini aşağıdan okuyabilirsiniz:

Cevap bırakın