4K Blu-ray hakkında her şey

0

Blu-ray biçimindeki güncellemeler, 4K çözünürlüklü filmleri evimizde de rahatça izleyebilmemizi sağlıyor. Yeni Blu-ray oynatıcıları ve içerikler bu yıl içerisinde yaygın bir şekilde karşımıza çıkacaklar. Ürünler ve teknoloji hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdim.

4K Blu-ray teknolojisi

Sinemaya gitmenin farkı, sadece atmosferden ya da görüntü alanının büyümesinden kaynaklanmıyor. Bunun  kaliteyle de ilgisi var. Örneğin, oturma odanızdaki TV, büyük ihtimalle Full HD çözünürlüğü destekleyen bir model; dolayısıyla 2 milyon pikselden oluşuyor. Günümüzde sinemalarda 8 milyon piksellik bir çözünürlükle film gösteriliyor.

Ultra HD Blu-ray, güncel sinema teknolojisini evlere taşımayı hedefleyen bir teknoloji. 4K ve Ultra HD adları genelde birbirinin yerine kullanılıyor, bu da biraz kafa karıştırıcı, zira arada fark var. 4K, dijital sinema projeksiyonundaki teknolojinin adı ve 4K demek 4096×2160 piksel çözünürlüğe tekabül ediyor. Ultra HD ise tüketicilere yönelik ürünlerde yer alan bir teknoloji. Biraz daha farklı bir çözünürlükte, aslında fark görüntü oranında ama şu an kullandığımız Full HD’nin (1920×1080 piksel) tam dört katı çözünürlük de bu teknolojide var; yani 3840×2160 piksel.

4K mı diyelim Ultra HD mi?
4K ve Ultra HD arasındaki detay farkı çok gözle görülür değil, ancak yukarıda bahsettiğim gibi 4K’nin görüntü oranı 1.9:1, Ultra HD’ninki ise 16:9, yani tüketici ürünleri önceden alıştığımız görüntü cihazı en boy oranını koruyor. Ancak bu başka bir durumu ortaya çıkartıyor; 4K filmler Ultra HD’ye aktarılırken, ekranın üst ve alt kısımlarına siyah bantlar ekleniyor ya da bu bantları eklememek için zum yapılıyor ki, bu da kenarlardaki görüntülerin biraz kırpılması anlamına geliyor. Yeni diskler Ultra HD Blu-ray olarak adlandırılsa da, insanların kafa karışıklığını engellemek için üzerlerinde 4K ibaresi de yer alıyor.

Uygun bağlantı yoksa kalite düşer
Bu teknolojiden faydalanmak için gerekenler, Full HD için gerekenlerden farklı değil; bir Ultra HD çözünürlüklü TV, bir Ultra HD Blu-ray oynatıcı ve bir Ultra HD Blu-ray disk. Önceki senelerde fiyatları oldukça yüksek olan 4K Smart TV’lerin fiyatları makul seviyelere doğru hızla ilerliyor. Satın alırken 4K TV’nin üzerinde HDMI 2.0 ve HDCP 2.2 bağlantı desteğinin bulunmasına dikkat ederseniz, Ultra HD Blu-ray standardını sorunsuzca kullanabilirsiniz. Bunun altındaki standartlar veri aktarım hızını etkileyeceğinden, teknolojiden verimli faydalanamazsınız.

Philips'in yeni 4K Blu-ray oynatıcısı alışılandan farklı bir forma sahip
Philips’in yeni 4K Blu-ray oynatıcısı alışılandan farklı bir forma sahip

Şu anda hiçbir Blu-ray oynatıcı ya da oyun konsolu yeni Ultra HD Blu-ray standardını desteklemiyor, bu sebeple yeni bir oynatıcı almanız şart. Samsung, UBD-K8500 adlı modelini geçen yılın eylül ayında Berlin’deki tüketici elektroniği fuarı IFA’da tanıtmıştı. Şu anda ABD’de ön siparişte olan bu cihaz, yakında Avrupa’da da satışa çıkacak. Fiyatının ise yaklaşık 400 dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Panasonic de kendi oynatıcısını tanıtan firmalardan; DMP-UB900 adlı oynatıcı çift HDMI çıkışı ve odyofillere yönelik ek özelliklerle amiral gemisi olarak konumlandırılıyor. Cihazın 1000 dolar seviyesinde bir fiyatla satışa çıkması, bu yüzden pek şaşırtıcı değil.

Ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES’te tanıtılan Philips BDP7501 ise ufak bir kutudan oluşan yapısıyla, alışıldık hi-fi bileşeni şeklini kırıyor. Cihazın Mayıs ayından sonra, 400 dolar fiyatla satışa çıkacağı belirtiliyor.

Bu cihazların hepsi Ultra HD Blu-ray disk oynatıyor, yüksek renk derinliği ve kontrast için HDR desteği taşıyor, Netflix gibi 4K yayın sunan uygulamaları barındırıyorlar.

Chappie
Bilim kurgu seviyorsanız, yapay zeka ve Die Antwoord’u bir araya getiren Chappie’yi tavsiye ederim

Bu yıl yüzlerce film 4K olacak
İçerik meselesine gelirsek… Şu anda birçok film 4K çekiliyor, eski filmler de yavaş yavaş bu biçime taşınıyorlar. Warner Bros, 2016 bitmeden bu biçimde 35 film çıkartacağını söyledi. Mad Max: Fury Road, San Andreas, The Lego Movie ve Pan bunların başında geliyor.

20th Century Fox ise yıl sonuna kadar 100 film yayımlamayı planlıyor. Exodus: Gods and Kings, Kingsman: The Secret Service, Fantastic Four, X-Men: Days of Future Past, Life of Pi, The Maze Runner ve Wild ilk yayımlananlar olacak.

Sony de The Amazing Spiderman, Salt, Hancock, Chappie, The Smurfs 2 ve Pineapple Express adlı filmlerin de aralarında bulunduğu filmler yayımlayacağını açıkladı. Bu filmlerin bir kısmı martta satışa çıktı.

Disk fiyatlarının ise yurt dışında 30 dolar civarında olacağı düşünülüyor. Ne yazık ki Türkiye’de fiyatların ne olacağını kestirmek zor. Buna karşın, DVD’lerde olduğu gibi coğrafi kilit olmayacak. Bu sebeple yurt dışından film satın alabilmek mümkün olacak.

Cevap bırakın