400 kat daha fazla şarj döngüsüne sahip pil geliştirildi

0

Ekran_Resmi_2016-05-05_23_18_59

Günümüzde uzun şarj dayanıklılığının büyük önem taşıdığı aşikar. Teknoloji şirketleri daha uzun pil ömrü vaat eden cihazlar üzerinde durmaksızın çalışıyorlar, ABD’nin önde gelen okullarından Kaliforniya Üniversitesi’nde ise konuya farklı yönden bir katkıda bulunulmuşa benziyor. Üniversite araştırmacıları, yanlışlıkla da olsa 400 kat daha uzun fazla süre şarj edilebilen piller geliştirdiler. Bu ilk bakışta pil dayanıklılığına etki etmese de pilin kullanım sonucu düşen performansına yönelik önemli bir adım durumunda.

Mevcut lityum iyon piller için şarj olabilme ömrü ortalama ‘7000 kez’ şeklinde. Geliştirilen yeni pillerin ise 200 bin defa şarj edilebildikleri belirtiliyor. Testlerde şarj döngüleri sonrasında herhangi bir olumsuz sonuçla karşılaşılmadı.

Gelişmeyle ilgili olarak ulaşılan sonuçlar için pil için alternatif bir katı hal tasarımının uygulamaya konulduğu ve sonuçlara bu şekilde ulaşıldığı kaydediliyor. Pillerin oluşturulma sürecinde lityum altın nanoteller ve elektrolit jelin likit yerine kullanıldığı ifade ediliyor. Söz konusu pil sisteminin deney aşamasında olduğunun ise altı çiziliyor. Gelecekte çok daha fazlası ile (belki 300 bin kez şarj olabilen piller) karşılaşılması mümkün.

Pillerin geliştirilmesi yönünde gelinen nokta çok yönlü. Gerek pil ömrü gerekse pil şarj döngülerinin süresinin uzatılması yönünde çalışmalar, boyutların küçültülmesine yönelik olanlarla beraber dünyanın çeşitli ülkelerinde devam ediyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın