4 haftada 3D baskıyla denizaltı yazdırıldı

0

Dünyanın dört bir yanındaki ordular, 3D baskıyı gelecekteki görevler için maliyet ve zaman açısından etkili bir kaynak olarak görüyorlar. 3D yazıcıları uçaklara veya askerlere yedek parça üretmek için kullanıyorlar. Ancak daha önce eşi benzeri görülmemiş bir 3D baskı örneği kamuoyunun dikkatini çekti; ABD ordusu ilk defa 3D yazıcıyı bir denizaltı imal etmek için kullandı.

Günümüzde silah ya da araç yazdırma fikri bilimkurgu üstü bir şey haline dönüştü. Her şey iyi giderse, ordunun önümüzdeki birkaç yıl içinde kullanmaya başlayabileceği 3D baskılı denizaltı, Naval Surface Warfare Center (NSWC) ve Carderock Division çalışanlarından oluşan bir ekip tarafından geliştirildi.

Ekip, Ağustos 2016’da çalışmaya başladı ve daha sonra daha sonra yaklaşık 10 metre uzunluğundaki araca monte edilen altı karbon fiber bölüm üretmek için  BAAM adı verilen muazzam bir endüstriyel 3D Pinter kullanıldı. Ekibe tekneyi geliştirmek için dört hafta verildi. İlk hafta tasarlama için harcandı ve bileşenleri bir hafta sonra yazdırılmaya başlandı.

Enerji Bakanlığı’na göre geleneksel bir tekne “600 bin dolardan 800 bin dolara kadar değişen fiyatlara sahip ve üretim 3-5 ay sürüyor”. Söz konusu yöntemle yüzde 90 daha ucuz ve “birkaç gün içinde” üretilen bir tekne yapmak mümkün. Askeri sanayi için bu durum, yedek parçaların veya özel olarak tasarlanmış ekipmanların hızlı bir şekilde üretilip takılabileceği anlamına da geliyor.

Cevap bırakın