3D Secure Güvenli Alışveriş Yapmanın Avantajları Nelerdir?

0


Öncelikle online alışveriş yaparken 3D Secure özelliğinin tam olarak ne işe yaradığını ve neden kullanmamız gerektiğini tam olarak bilmemiz gerekir. En kısa tanımıyla; Visa ve MasterCard tarafından geliştirilen oldukça güvenli bir sanal alışveriş çözümü olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellik kullanılarak yapılan online alışverişler kredi kartı sahiplerinin kendilerini çok daha fazda güvende hissetmelerini sağlayacağı gibi satış yapan mağazaları da sahtekarlardan korumaktadır.

3D Secure İşlemi Nasıl Gerçekleşiyor?

Online ödeme işlemi esnasında 3D Secure ile ödeme seçildiğinde işlem yapılan ekranda bir 3D işlem penceresi açılır. Bu ekranda seçili olan cep telefonundan alışveriş için kullanılan kredi kartının sahibine bir kısa mesaj (SMS) ile onay kodu iletilir. Cep telefonunuza gelen bu kod ekrandaki alana girildikten sonra ödeme işlemi başarılı bir biçimde gerçekleştirilmiş olur. Bu işlem esnasında bir problem oluştuğunda tüm sorumluluk hizmet sağlayıcısı olarak bankanındır.

3D Secure Özelliği Kullanmak Ne Avantaj Sağlar?

– Kullanımı oldukça kolay ve basittir. Ekstra bir program yüklemeyi veya bir uygulama kullanmayı gerektirmez.

– En önnemli avantajı cep telefonuna gelen işlem tutar ve şifre bilgisi olacağından kişinin haberi olmadan kredi kartı ile işlem yapılamaz.

– Bankalarda bu yöntemin kullanılmasıyla sahte işlemlerin önüne geçmiş olurlar. Çünkü bilirler ki işlemi yapan kart sahibidir. Aksi bir durum ancak kart sahibinin cep telefonunu ve şifrelerini çaldırmasıyla oluşabilir. 

– Ayrıca 3D Secure özelliğinin kullanımı satış yapan mağazaların da işine gelen bir yöntemdir. Yöntem oldukça güvenli olduğundan ve alışverişi yapan kişinin kredi kartının gerçek sahibi olduğu doğrulamasını cep mesajı ile yapılmasından ötürü bu işleme yapılabilecek kötü niyetli “haberim olmadan yapılmış” türündeki itirazların da önüne geçilmiş olur.

3D Secure Özelliği Kullanımı

Alışveriş yaparken bankanız size bu özelliği kesin olarak sunar diyemeyiz. Çünkü bu özellik zorunlu sunulması gereken bir özellik değil bir tercih meselesidir. O yüzden bir bölüm bankanın ödeme ekranlarında bir tercih olarak “3D Secure kullanmak istiyorum” şeklinde karşımıza çıkar. Eğer siz bu hizmeti seçerseniz çok daha güvenli bir biçimde alışverişinizi tamamlarsınız.

Yok eğer alışveriş yaparken telefonunuza bir güvenlik kodu gelmeden işlem yapmaya devam etmek isterseniz de elbette alışverişiniz standart yolla yapılacaktır. Önerim, 3D Secure seçeneğini gördüğünüzde mutlaka bu seçeneği kullanarak işlemenizi gerçekleştirmeniz yönünde ollacaktır. Güvenli ve keyifli bir online alışveriş deneyimi yaşamanızı umuyorum. 

 

Cevap bırakın