Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/Kamera360 derece video kameraları

  360 derece video kameraları

  360_01

  Son dönemin popüler teknolojik oyuncakları olan 360 derece kameralarla bir ortamın her açısını oraya gitmeden de görebiliyorsunuz.

  Dur durak bilmeyen teknolojik yenilikler biz kullanıcıların karşısına farklı seçenekler çıkarmaya devam ediyor. Bu seçeneklerden biri olan 360 derece videolar sayesinde hiç gitmediğimiz yerlerin en ince detayını bile görme imkanına kavuşuyoruz. Bu da özellikle bir yeri her açıdan görme imkanı elde etmek için önemli bir fırsat oluyor. Sanal gerçeklik ile beraber yeniden hayatımıza giren bu kameralar bize farklı bir dünyanın kapılarını açıyor.

  Bu ürünlerin temel özelliği bulundukları ortamın 360 derece videosunu kayıt edebilmeleri. Genelde iki adet objektife sahip olan bu kameralardaki objektiflerin biri ön, diğeri de arka yüzde bulunuyor. Bu sayede bulunduğunuz ortamı her açıdan kayıt edebilen bu kameralar aynı zamanda fotoğraf da çekebiliyor.

  Üretilen içerikleri nerede kullanabiliyoruz?

  Bu tarz kameralarla yapılan çekimleri ürettiğimiz cihaza bağlı akıllı bir telefondan anında görebiliyoruz. Böyle bir imkan yoksa ya da video/fotoğrafı başkaları ile paylaşmak istiyorsak YouTube ya da Facebook’un bu tarz videoları paylaşmak için önde gelen iki platform olduğunu söyleyebiliriz.

  360 derece içerikleri izlemek için mutlaka sanal gerçeklik gözlüğüne ihtiyacımız da yok. YouTube’a yüklediğimiz bir videoyu cep telefonunu sağa sola çevirerek ya da parmağımızla sağa sola hareket ettirerek izleyebiliyoruz. Ayrıca isterseniz sanal gerçeklik gözlüğü ile de bu görüntüleri izleyebilirsiniz. Ama paragrafın başında söylediğim gibi böyle bir zorunluluk yok. Halen piyasaya satılmakta olan 360 derece kamera seçeneklerine göz atacak olursak aşağıdaki seçenekler karşımıza çıkıyor:

  LG 360 Cam

  Piyasaya yeni sürülen ürün firmanın G5 akıllı telefon modeli ile duyuruldu. Hem ön hem arka yüzünde objektifi bulunan LG 360 Cam’in üzerinde bütünleşik olarak 4 GB bellek bulunuyor. microSD bellek kartı ile depolama kapasitesi artırılabilen kamera, akıllı telefon uygulaması üzerinden kullanılabiliyor. 13 Megapiksel fotoğraf ve 2K’ya kadar video kayıt edebilen ürün, küçük ve kompakt yapısı ile dikkat çekiyor.  200 Dolar gibi uygun fiyatlı bir ürün olan LG 360 Cam’in Türkiye’de resmi olarak satıldığını da belirteyim.

  RICOH THETA

  Bir diğer 360 derece kamerası ile RICOH’ın THETA modeli. Tasarım olarak LG’nin kamerasına benzeyen ürün (önce Theta çıkmıştı) ön ve arka yüzünde objektife sahip. Kameranın Theta ve Theta S olmak üzere iki farklı sürümü bulunuyor. Normal sürüm saniyede 30 kare Full HD video kayıt ederken, Theta S sürümü saniyede 15 kare Full HD video kayıt edebiliyor. Yine cep telefonu uygulaması üzerinden kontrol edilebilen kamera Türkiye’de resmi olarak satılmıyor. Ancak online satış sitelerinden 1500 TL’den başlayan fiyatlarla Theta satın alabiliyorsunuz.

  Nikon Key Mission

  Henüz satışta olmayan bir ürün olan Nikon Key Mission, yukarıdaki iki üründen farklı olarak kareye benzeyen bir tasarıma sahip. Yine ön ve arka yüzlerinde iki objektifi bulunan kamera, 30 metreye kadar su geçirmeme, 4K video kayıt ve darbeye dayanıklılık gibi özelliklerle donatılmış. Henüz satışta olmayan cihazın Ekim ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

  260_02

  Kodak PIXPRO SP360 Action Camera

  Türkiye’de resmi olarak satılmayan bir ürün olan Kodak PIXPRO SP360 Action Camera, tam anlamıyla bir 360 derece kamerası değil. 214 derece görüş açısı sunan tek bir objektifi bulunan ürün, neredeyse 360 derece çekim yapabiliyor. 10Megapiksel fotoğraf, Full HD video, suya ve darbeye dayanıklılık gibi özellikleri bulunan kameranın ABD fiyatı 224 Dolar.

  Bu ürünlere ek olarak GoPro gibi aksiyon kameralarını bir arada kullanmayı sağlayan farklı çözümler de bulunuyor. Örneğin GoPro’nun kendi ürettiği ODYSSEY adı verilen aksesuar çözümü 16 GoPro aksiyon kamerası ile 360 derece videolar kayıt edilmesini sağlıyor. Profesyonellere hitap eden bir çözüm olan ODYSSEY’in kameralar dahil ABD fiyatının 15 bin dolar olduğunu belirtelim. Öte yandan GoPro’nun resmi üretimi olmayan farklı birçok çözümün internette satıldığı da bir gerçek. Bunları kullanarak siz de 360 derece videolar kayıt edebilirsiniz.

  360_03

  Farklı bir dünyanın içine girmemizi sağlayan 360 derece videolar, Sanal Gerçeklik ya da Artırılmış Gerçeklik gibi alanlarda karşımıza çıkıyor. Kullanım alanları giderek artmaya başlayan bu videoları yazımda anlattığım kameralarla siz de üretebilirsiniz.

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN