360 derece video ve fotoğraf düzenleme yazılımları

0

Video dünyasının önemli oyuncularının da işe dahil olması ve standartların gelişmesiyle birlikte 360° çekim yapabilen kameralar herkes tarafından satın alınabilir hale geldi ve birçok kişi artık 360° kamera kullanıyor. Facebook, Twitter, Youtube gibi diğer mecralarda paylaşılan 360° videoların ve fotoğrafların giderek arttığını hepimiz fark ediyoruz. Kısacası artık herkes 360° içerik üretebilir duruma geldi. Fakat bu işin atlanılmaması gereken bir diğer ayağı var. Her ne kadar bu videoları ve fotoğrafları çekmek kolaylaşsa da bunları düzenlemek ve paylaşmak da başka bir konu. Bu hafta çektiğiniz 360° videoları düzenleyebileceğiniz çeşitli uygulamaları (mobil ve PC için) derledim.

360 Video

V360

Samsung Gear 360, Ricoh Theta 360, Nikon Keymission, 360 Fly, Insta360 Air ya da akıllı telefonunuza bağlanabilen bir 360° kameranız varsa V360 tam size göre bir uygulama. V360 ile akıllı telefonunuzdan çektiğiniz görüntüleri birleştirebilir, kesebilir, müzik ekleyebilirsiniz. 4K desteğine sahip olan uygulamanın şu an için Android sürümü bulunuyor. iOS sürümü ise şu an için beta aşamasında ve kullanabilmek için beta programına kayıt olmanız gerekiyor. Uygulamanın kullanımı oldukça basit.

Uygulamanın özellikleri şöyle:

– Birden fazla görüntüyü birleştirebilme

– Görüntüleri kısaltabilme (Video görüntülerindeki istediğiniz kısımları çıkarabiliyorsunuz)

– Video görüntülerini tarih ya da başka bir kritere göre sınıflandırabilme

– Video görüntülerine müzik ekleyebilme (Uygulamanın kütüphanesinden müzik seçebilir ya da kendi müziğinizi ekleyebilirsiniz)

– Düzenlediğiniz videoyu dışarıya aktarabilme

– Düzenlediğiniz videoyu Facebook, Youtube, Vimeo gibi mecralarda kolaylıkla paylaşabilme

Uygulamayı indirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.avincel.video360editor&hl=en

Collect

Akıllı telefonunuzdan 360° videoları kolaylıkla düzenleyebilmenizi sağlayan bir diğer uygulama ise Collect. Bu uygulama ile birden fazla 360° görüntüyü birleştirebilir, filtre uygulayabilir, müzik ekleyebilir ve doğrudan Facebook ve Youtube gibi mecralara yükleyebilirsiniz. Collect’in uyumlu olduğu kameralar ise Samsung Gear 360, Ricoh Theta, Nikon Keymission 360, Insta 360 Air, LG 360 ve Giropti 360cam. Uygulama Android için şu an beta aşamasında ancak Google Play’den indirebiliyorsunuz. iOS platformu için ise henüz Alpha aşamasında ve programa katılabilmek için kayıt olmanız gerekiyor.

Uygulamanın özellikleri şöyle:

– Görüntüleri birleştirebilme

– Müzik ekleyebilme

– İstenmeyen kısımları çıkarabilme

– Yavaş ve hızlı videolar oluşturabilme

– Sıralamaları değiştirebilme

– Filtre uygulayabilme

Uygulamayı indirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=io.collect.collect

PowerDirector 15

360 derece videolarınızı bilgisayarınızda düzenlemek istiyorsanız bunun in için en kullanışlı yazılımlardan biri PowerDirector 15. Yazılım, farklı kameralardan içeri aktarılan 360 derece görüntülerin birleştirilebilmesini, efekt uygulanabilmesini, metin ve müzik eklenebilmesini sağlıyor. Yazılımın bir diğer özelliği 360 derece videoları 16:9 ya da başka ölçekte videoya dönüştürebilmesi. Bunu yaparken kamerayı sağa sola çevirme, yakınlaştırma gibi işlemleri yapabiliyorsunuz. Yazılımın deneme sürümünü https://www.cyberlink.com adresinden indirebilirsiniz. Bu arada yazılım bazı 360 derece kameralarla birlikte ücretsiz olarak geliyor.

Adobe Premiere Pro CC

Video dünyasının en popüler yazılımlarından biri Adobe’nin Premiere yazılımı. Adobe geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklama ile yazılımına 360 derece ve stereoskopik VR videolarını düzenlemeyi sağlayacak yeni araçları dahil ettiğini duyurdu. Artık 360 derece videoları Adobe Premiere’e ( aktarabiliyor ve herhangi bir video dosyasıymış gibi düzenleyebiliyorsunuz. Yan yana ve üst üste stereoskopik biçimlerin yanında monoskopik videolar da destekleniyor. Yazılım aynı zamanda 180 ya da 360 derece gibi farklı çekimleri de destekliyor. Adobe Premiere Pro CC ile düzenlediğiniz videoları dışarı aktarırken “Video is VR” (Bu bir VR videosudur) seçeneğini işaretlediğinizde meta verileri otomatik olarak videoya dahil ediliyor. Bu sayede YouTube gibi mecralar videonun VR videosu olduğunu ve normal videodan farklı bir şekilde oynatılması gerektiğini anlıyor. Yazılımın ücretsiz deneme sürümünü http://www.adobe.com/tr/products/premiere.html adresinden indirebilirsiniz.

Cevap bırakın