36 yıl önce bugün ilk Macintosh tanıtıldı!

0

Dev teknoloji şirketleri arasında yer alan Apple, bugünlere gelene kadar binlerce ürünü bizlere tanıttı. Bu ürünler, hayatımızda çok farklı noktalar değindi. Hayatımıza en çok değinen Apple ürünlerinden birisi de Apple bilgisayarlar oldu. İşte bu bilgisayarların atası ilk Macintosh, 36 yıl önce bugün tanıtıldı! Peki ilk Macintosh özellikleri nasıldı, gelin yakından bakalım.

ilk Macintosh özellikleri nasıldı?

24 Ocak 1984’te eski Apple CEO’su Steve Jobs, Apple’ın California’daki Cupertino’daki yıllık hissedar toplantısında ilk Macintosh’u tanıttı. Binlerce insanın meraklı gözleri arasında tanıtılan bilgisayar tam 17 kilogram ağırlığındaydı.

Bu bilgisayar, şu anda neredeyse telefonlarımızın eriştiği ekran boyutu olan 9 inç siyah beyaz bir ekrana sahip. Yapmak istediğiniz işlemleri, bu küçük ekran üzerinden yapmanız gerekiyordu. 8 MHz Motorola 68000 işlemciye sahip bilgisayar, 128 KB RAM’e sahipti. O zamanlar için bu özellikler iddialı bile sayılıyordu.

O dönemde 2,495 dolar fiyat etiketi ile satılan bilgisayarın bugünki eş değeri tam 6.000 dolara denk geliyor. Bir kelime işlemci programı, bir grafik paketi ve fare sunulan bilgisayar, o dönemler için iyi bir cihaz olsa da oldukça pahalıydı.Üstelik bu bilgisayar Apple’ın IBM’in kişisel bilgisayar pazarındaki hakimiyetinin üstesinden gelmek ve kişisel bilgisayar endüstrisinde önemli bir oyuncu olmaya devam etmek için son şansı olarak görülüyordu.

Üzerinden tam 36 yıl geçen Macintosh, bugun halen unutulmadı. 100.000 üzerinde satış rakamına ulaşan cihaz, Apple’ın bugüne gelmesinde önemli bir rol oynamış oldu.

Cevap bırakın