Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Genel3,2,1... Kayıt!

  3,2,1… Kayıt!

  Başlık dikkatinizi çektiyse, konuya girebiliriz. Andy Warhol’ün bir sözü vardır, hatırlar mısınız? “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak!” Geçmişte belki bu çok uzak bir ihtimal gibi görünebilirdi. Benim ne özelliğim var ki ünlü olacağım? Televizyona çıkmak için hiç nitelikli bir insan değilim. Bu gibi düşünceleri artık kafanızdan silin. Çünkü eğer siz de bir yetenek sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız ya da bir hobinizi başka insanlara göstermek istiyorsanız, artık ünlü olmak için televizyona çıkmanıza gerek yok. YouTube, Twitch, Ustream ve Periscope gibi internetten canlı yayın yapmanıza olanak sunan uygulamaları kullanabilirsiniz. Biz ise bugünkü canlı yayınımızda mutfağa giriyoruz…

  Man tossing fresh vegetables in saucepan

  Yaşasın, ünlü oluyorum!
  Evet, buraya kadar yanlış okumadınız. Teknolojinin bizlere sunduğu nimetler artık bizi birer ünlü haline getirebiliyor. Kendinizi yetenekli gördüğünüz bir konuda sesinizi dünyaya duyurmak artık çok da hayal değil. İhtiyacınız olan tek şey hızlı bir internet, iyi bir bilgisayar ve bir de kamera. Tabii ki bunlar sadece ihtiyaç olan ana malzemeler. Tripod, ışık gibi ürünleri ve bu ürünlerin en kaliteli olanlarını almayı tercih ederseniz, daha profesyonel bir çekim yapabilirsiniz. Ayrıca yayın yapmak için de izlenebilirliğinizin yüksek olması açısından, internetin en yoğun kullanıldığı saatleri tercih etmenizi öneririm. Bütün ürünleri tedarik ettiyseniz artık mutfağa girebiliriz.

  Bugün ne pişirsem?
  Bir canlı yayına hazırlandığınızı düşünürsek, her şeyden önce mutfağınızın temiz ve düzenli olmasına dikkat etmeniz lazım. Yemeğinizi pişirmeden önce, kullanacağınız malzemeleri de bir kenarda hazır bulundurmakta fayda var. Yayına başlamadan önce kendi kendinize pratik yapmanız da, yayın sırasında elinizin ayağınızın birbirine dolanmasına engel olabilir. Sonuçta sizi kimse beklemiyor ve yayınınız siz istediğiniz zaman başlayacak. Mutfağınızın yayın için yeterli ışığı almasını sağladıktan sonra mutfak önlüğünüzü de giyerek yayına başlayabilirsiniz. Size ilk canlı yayın denemeniz için hemen pratik bir tarif verelim. 2 yufka, bir kalıp kaşar peyniri, bir paket dil peyniri, 2 yumurta ve yarım kilo süt ile peynirli sufle yapmaya ne dersiniz? Kameranızı da açtıysanız başlayalım yapmaya. Önce peynirleri ayrı kaplarda rendeleyin. Sonrasında yağladığınız bir borcama ilk yufkayı parçalayarak serin. Her iki peynirin de yarısını yufkanın üzerine dökün. Aynı işlemi ikinci yufka içinde uygulayın ve kalan peynirleri de üzerine serpin. En son olarak bir kapta çırptığınız yumurta ve sütü de üzerine dökerek, önceden ısıtılmış 175 derece fırına verin. İlk yayın denemeniz için oldukça pratik olan bu tarif, izleyicilerinizi uzun süre ekran başına kilitlemek zorunda da bırakmayacak. Çok uzun süreli videoların da yüksek oranda izlenmediğini belirtelim.

  Hangi uygulamaları kullanabilirim?
  Kendi canlı yayınınızı yapmak için YouTube, Twitch ve Ustream gibi uygulamaları tercih edebilirsiniz. Bunlardan en popüler olanı YouTube olduğu için ve daha fazla kişi tarafından izlenebilmek için bu programı tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki, internetten canlı yayında sizi üne götürecek olan en önemli şart izlenebilirlik oranlarının fazla olması. Son zamanlarda Periscope da, canlı yayın alanında önemli bir mecra haline geldi. Uygulamanın yeni olması da, kullanıcılarda merak oluşturduğundan şu anda oldukça popüler. Periscope üzerinden canlı yayın yapmak istiyorsanız bir kamera edinmenize gerek de kalmıyor. Cep telefonunuz aracılığıyla yaptığınız tarifleri canlı olarak takipçilerinize aktarabilirsiniz. Peki, canlı yayın yaptığınızı çevrenize nasıl duyuracaksınız? Az önce saydığımız tüm uygulamalar sosyal ağlarla entegre çalışıyor. Yani siz bir yayını başlattığınızda Facebook’taki ilkokul arkadaşınız ve Twitter’daki yöneticiniz, duvarlarına düşecek bir bildirimle bunu görecek ve sizi izlemeye başlayacak. Eğer bu yazı ilginizi çektiyse, şimdiden iyi yayınlar dilerim.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN