2D fotoğraflarla 3D mekanlar oluşturmak: İşte Google araştırmacılarının yeni çalışması “NeRF”

0

Google araştırmacıları iki boyutlu dünyadan üç boyutlu dünyaya açılan kapıyı makine öğrenmesi sayesinde keşfettiler.

Google araştırmacıları, internetten elde ettikleri sıradan fotoğraflarla, dünya genelindeki önemli mekanların 3 boyutlu görüntülenmesini sağlayan araştırmalarına ilişkin son bilgileri kamuoyuyla paylaştılar. Makine öğrenmesi teknolojisinin sonuna kadar kullanıldığı bu araştırma, ilişkili bölgelerin tanımlanması ve birleştirilerek haritalandırılması yönünden devrim niteliğinde…

“NeRF in the Wild: Neural Radiance Fields for Unconstrained Photo Collections” isimli bir makaleyle beraber araştırmacıların ortaya koyduğu çalışma, kısaca bize teknolojinin geldiği son noktayı gösteriyor. NeRF araştırması, bir bölgeyi gezmiş ve fotoğraflamış insanlar bu kareleri toplayıp birleştirebiliyor ve bölgenin üç boyutlu görüntüsünü elde etmemize olanak sağlıyor. Bu çalışma, her fotoğraf karesinin adeta bir sinir ağına dönüştürülerek, uygun algoritmalarla ışık yoğunluğuna göre yeniden modellenmesi ve bağdaştırılmasıyla oluşuyor. Çalışmanın ilk somut örnekleri hâlihazırda projenin kendi Github sayfasında paylaşılmış durumda.

NeRF araştırmacıları bunun önemli bir gelişim olduğunu ifade etseler de hâlâ çözülmesi gereken ciddi sorunların olduğunun da altını çiziyorlar. NeRF çalışmasında bir mekânın modellenmesi için kullanılacak fotoğrafların ne kadar kontrollü bir ortamda çekildiğine bağlı olarak, yapılan çalışmanın başarı şansı da artıyor. Kullanılması gereken fotoğraflarda efekt değişimi veya ışık farkı bulunmaması gerekiyor. Yabancı objelerin varlığı ise işleri daha da zorlaştırıyor. Ayrıca fotoğraflar arasındaki artan  zaman farkının da başarı şansını düşürdüğünün altı çiziliyor. NeRF şu anda kontrollü projelerde daha iyi sonuçlar veriyor ve geliştirilmesine devam ediliyor.

Cevap bırakın