Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlik272 milyon 300 bin e-posta hesabı tehlikede!

  272 milyon 300 bin e-posta hesabı tehlikede!

  Woman using her cell phone in front of Eiffel Tower

  Dijital yaşamın en ürpertici gerçeklerinden biri de kötü amaçlı yazılım korsanları ve onların sınır tanımaz faaliyetleri, amaçları… Her yıl milyonlarca web sitesi hack’leniyor ve yüz milyonlarca e-mail hesabı ele geçiriliyor. Yeni bilgi ise büyük kısmını mail.ru uzantılı hesapların oluşturduğu 272 milyon 300 bin e-posta hesabına dair bilgilerin ele geçirilmiş olabileceğine işaret ediyor. Kesin olmamakla beraber söz konusu sayıdaki hesapta ‘güvenlik ihlali durumunun’ tespit edildiği kaydediliyor.

  Bu noktada iyi haber ‘mail.ru’ uzantılı hesaplara ağırlık verilmiş olunması, yani konu daha çok Rusları ilgilendiriyor ve tam anlamıyla küresel sonuçlar içermiyor. Ancak ‘tam anlamıyla’nın altını çizmek gerekiyor, çünkü mevzu bahis çeyrek milyarı aşkın hesabın 24 milyonun Gmail, 12 milyonun Microsoft (Hotmail) ve 40 milyondan fazlasının Yahoo Mail. Peki ne yapmak gerekiyor? Ya mailinize dair bilgiler hacker’ların eline geçmişse?

  Ne yapmalı?

  Öncelikle yukarıda bahsedilen durumun bir parçası olabilirsiniz, şüphelenmeseniz de güvenlik seviyelerinizi geliştirin. Aslında belli periyotlarla bunun yapılması hali hazırda tavsiye de ediliyor. İşlem çok basit; hesaplarınıza ekstra bir koruma katmanı ekleyin, iki faktörlü kimlik doğrulaması şifrenizin kırılmasını zorlaştıracak önemli adımlardan biri. Ayrıca şifrenizi değiştirin, bunu sıklıkla yapmanızı da altını çizerek tavsiye ediyoruz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN