263 km/s hıza ulaşan bu drone, dünya rekorunun yeni sahibi oldu!

0

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Drone Racing League yarışları kapsamında bir drone, tüm zamanların en hızlı uçuşunu gerçekleştirerek Guinness Dünya Rekoru’nun sahibi oldu. DRL RacerX model ismine sahip olan drone, 263 km/s hıza ulaşmayı başardı.

Profilden veya üstten bakıldığında kesinlikle dünyanın en hızlı araçları ile aynı çizgide bir tasarıma sahip değil. Aslında oldukça basit göründüğü düşünmek bile olası. Uzaktan kumandalı drone, dört adet pervaneye sahip. Ancak tüm bu gösterişten uzak özelliklerine karşın ‘inanılmaz hızın’ izini sürmeyi biliyor.

Ses hızıyla yarışabilir düzeyde olmasına karşın, mümkün olduğunda yakın olduğunu (5’te 1’i kadar) belirtmek gerekiyor…

Bir başarı hikayesi

Söz konusu drone’un özel mühendislerden oluşan bir ekip tarafından tasarlandığı, sadece 800 gramlık ağırlığa sahip olduğu belirtiliyor. 1300 mAh kapasiteli lityum-polimer pille çalışıyor. Açıklamaya göre bu drone’un testleri sırasında bazı kazalar yaşanmış, en yüksek hıza ulaşıldığında alev alan prototipler olduğu ifade ediliyor. Nihai model ise söz konusu rekora sorunsuz şekilde ulaştı.

Maksimum hızı 288 km/s!

İlginç bir bilgi olarak Guinness Dünya Rekoru için yürütülen çalışmalarda drone’un çeşitli uçuşlarda elde ettiği hızların ortalaması alındı. Bu aşamada DRL RacerX’in 288 km/s hıza ulaştığının da altı çiziliyor. Ancak rekor olarak kabul edilen hız, ortalama veri olan 263 km/s şeklinde.

Cevap bırakın