2030’da Geleceğin Popüler İş Dalları

      Teknoloji bazı iş dallarını bitirecek ve eşitsizliği artıracak mı yoksa daha önemli işler ve daha sağlıklı toplumlar mı gelecek? Bu soru, teknoloji yüzünden belirli iş dallarında işlerini kaybeden ya da kaybedeceğini düşünenleri endişelendiriyor. Teknolojideki ilerleme, örneğin bir saatçinin, film makinistinin ya da bir santral operatörü gibi iş dallarının önemini yitirmesine neden olabilir. Dijital kameralar, cep telefonu fotoğrafçılığı, fotoğraflara olan ilgimizi değiştirdi. Bu sebeple, bir fotoğrafçının teknolojiye ayak uydurmasından başka çaresi kalmadı. Kısacası, gelecekte ayakta kalabilmek için geçmişten ders çıkartıp geleceğe hazır olmak gerekiyor. 2030’da Geleceğin Popüler İş Dalları başlıklı yazımda, gelecekte popüler olacak iş dallarını inceleyerek, geleceğe hazır olmak için neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğim.

      Günümüzde başlıca teknoloji ve iş trendlerini analiz eden Cognizant ve ZDNet, gelecekte ortaya çıkacak en iyi iş fırsatı ve kariyerleri sıralamış. Gelecekte başarılı olabilmek için yeni iş fırsatlarına göz atarak yazımıza devam edelim.

Kişisel Veri Danışmanları:

      Gelecekte tüketicilerin veriler tıpkı günümüzde olduğu gibi oldukça değerli olacak. Kişisel veri aracıları da tüketicilerin verilerinden gelir elde etmesini sağlayacak. Veri aracıları fiyatları belirleyerek alım satım işlemi yapacaklar.

Vücut Parçası Tasarımcıları:

      Gelecekte daha da gelişecek sağlık teknolojisi aracılığıyla, 3D yazıcı ya da benzer teknolojiler kullanarak, sporcular ve askerler için canlı vücut parçaları üretiminde görev alacaklar. Bu sektörün ne kadar önemli bir işlevinin olacağını tahmin edebilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik Tasarımcıları:

     Sanal dünya ile gerçek dünya arasında bağlantı kurarak sanal gerçeklik yolculuğu oluşturacaklar. Müşterileri için hayati öneme sahip unsurları geliştirip, yazılımcı ve yapay zeka mühendisleri ile birlikte çalışacaklar.

Sanal Mağaza Tasarımcıları:

      Müşterilerden gelen istekler doğrultusunda artırılmış ve sanal gerçeklik dünyasını kullanarak, müşterilerin bilgilerinden sanal  tavsiyelerde bulunan sistemler tasarlayacaklar. Müşteri memnuniyetine odaklanarak bu sektörün daha da gelişmesinden büyük rol oynayacaklar.

Yaşlı Sağlığı Danışmanları:

     Yaşlılar için hayat standardı belirleyecek olan danışmanlar, yaşlıların fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını düzenleyecekler.

Uzay Pilotları, Tur Rehberleri ve Mimarlar:

     Uzay yolculukları için pilotlar, tur rehberleri ve mimarlar, ay yüzeyinde veya diğer yerlerde oluşturulacak yaşam alanları için insanlara hizmet verecekler.

Hafıza Güçlendirme Cerrahları:

      İnsan hafızasının kapasitesinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için çalışmalar yapacaklar.

Nano Medikalciler:

      Teknoloji ile gelişecek sağlık sektöründe, Nano eczacılara büyük görev düşecek. Gen teknolojisinin gelişmesi için çalışarak ortaya çıkabilecek yeni hastalıklara hazırlıklı olunması için çaba sarf edecekler.

Kişisel Hafıza Yöneticileri:

      Sanal gerçeklik deneyimleri için hasta ve paydaşlara sanatsal ya da eğlence amaçlı senaryolar geliştirecekler.

      Gelecekte popüler olacak iş dalları arasında yazılım ve yapay zekaya büyük görev düşüyor. Bu yazıda sıraladığım çoğu iş dalının ortak paydasında yazılım ve yapay zeka yatıyor.

 

     Twitter takip için @salihertugrul    YouTube Kanalım

     Kaynak: Future Jobs

 

 

Cevap bırakın