Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlik2023 yılında kuruluşlar verilere erişimlerini engelleyen siber saldırılar yaşadı

  2023 yılında kuruluşlar verilere erişimlerini engelleyen siber saldırılar yaşadı

  Dell Technologies 2023 Küresel Veri Koruma Endeksi, veri korumada giderek artan zorluklar, BT kesinti süreleri ve güvenlik ihlallerinin artan etkilerini ortaya koydu.

  BT karar vericisi ve 500 BT güvenlik karar vericisinin katıldığı 2023 Dell Technologies Küresel Veri Koruma Endeksi anketine göre, kuruluşların yarısından fazlası (yüzde 54) geçtiğimiz yıl verilere erişimlerini engelleyen bir siber saldırı veya olay yaşadı.Anket katılımcıları BT kesintilerinin olağan olduğunu bildirmekle birlikte, büyük çoğunluğu (yüzde 90) kuruluşlarının 2023 yılında belli bir seviyede BT kesintisi ile karşı karşıya kaldığını belirtiyor.

  BT kesintileri ortalama 2,61 milyon ABD dolarına mal oldu

  Dış güvenlik ihlalleri, bu kuruluşlardaki veri kaybı ve/veya sistem kesintilerinin arkasındaki birincil neden (yüzde 40) olarak öne çıkıyor. Ayrıca siber saldırı yaşayanların yarısından fazlası (yüzde 55), saldırganların ilk sızma noktalarının kullanıcıların spam veya kimlik avı e-postalarına, kötü niyetli bağlantılara, ele geçirilmiş kullanıcı kimlik bilgilerine veya saldırıya uğramış mobil cihazlara tıklaması gibi nedenlerle dış kaynaklı olduğunu ifade ediyor.

  Etkileri açısından bakıldığında ise katılımcılar, veri kaybına neden olan kesintilerin 2023 yılında ortalama 2,61 milyon ABD dolarına mal olduğunu, ortalama 26 saatlik planlanmamış kesinti süresine yol açtığını ve ortalama 2,45 TB veri kaybıyla sonuçlandığını belirtiyor. Siber saldırılar ve ilgili olaylara ilişkin maliyetler de iki katına çıkarak 2022 yılında 660 bin ABD dolarından 2023’te 1,41 milyon ABD dolarına yükseldi.

  Üretken Yapay Zekâ Ön Planda

  Üretken Yapay Zekâ (GenAI), savunmayı güçlendirmek için stratejik bir araç olarak ortaya çıkıyor ve ankete katılanların yüzde 52’si GenAI’yi entegre etmenin kuruluşlarına siber güvenlik konusunda bir avantaj sağlayacağını belirtiyor. Ancak GenAI’nin hem savunma amaçlı bir varlık hem de karmaşıklık kaynağı olarak çift yönlü doğasına ilişkin olarak katılımcıların yüzde 88’i, GenAI kullanımının büyük hacimlerde yeni veri üreteceği konusunda hemfikir. Yine aynı oranda katılımcı (yüzde 88), GenAI’nin belirli veri türlerinin değerini artıracağını kabul ediyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN