2021’de Windows Kullanıcılarını Hangi Yenilikler Bekliyor?

0

Windows 10 açısından 2020 oldukça hareketle geçti. Geçtiğimiz yıl dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi için pek çok yenilik yapılırken, 2021 vizyonunu ortaya koyan güncelleme Windows 10 Insider Build 21286 sürümü oldu.

Windows Insider programına kayıt olan kullanıcılar, Windows işletim sistemi için yayınlanan güncelleme ile iyileştirmelere herkesten önce erişim sağlayabiliyorlar. Böylece Microsoft işletim sistemi için getireceği büyük yenilikleri önceden test etme şansına sahip olabiliyor. Kullanıcıların Insider sürümde yaptığı geri dönüşlerle yol haritası çok daha kolay bir şekilde çizilebiliyor.

Halihazırda ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya ve Hindistan‘daki Insider kullanıcılarının erişime sunulan Build 21286 sürümüyle beraber bizleri bir dizi yenilik karşılıyor. Bu yeniliklerin ilki görev çubuğuna eklenen yeni işlevsellik olarak karşımıza çıkıyor.

Görev Çubuğuna Haber ve İlgi Alanları Özelliği Eklendi

Yeni güncellemeyle beraber kullanıcı deneyimini daha da artırmayı planlayan Microsoft, görev çubuğuna Haber ve İlgi Alanları özelliğini ekliyor. Görev çubuğundaki sistem simgelerinin hemen sol tarafına eklenen bu özellik sayesinde kullanıcılar, görev çubuğu üzerinden gündem, spor ve borsa ile ilgili bilgilere tek bir sayfa üzerinden erişim sağlayabiliyor.

Bunun haricinde, bu ekranın simge durumuna küçüldüğünde ise sadece hava durumu ile ilgili bilgilerin kullanıcılara gösterileceği de ifade ediliyor. Böylelikle kullanıcılar herhangi bir çaba sarf etmeden, bulundukları bölgenin hava durumunu doğrudan görev çubuğu üzerinden öğrenebilecekler.

Ek olarak, Haber ve İlgi Alanları özelliğinde yer alan herhangi bir habere tıklandığında ise tıklanan haberin Microsoft Edge tarayıcısı üzerinden açılacağına da özellikle dikkat çekiliyor. Şimdilik, kullanıcıların bu özellik için Microsoft Edge yerine Google Chrome gibi farklı tarayıcıları varsayılan olarak ayarlayıp ayarlayamayacağı bilinmiyor.

Linux Komutlarını Otomatik Olarak Çalıştırma

Yeni Insider sürümüyle birlikte aynı zamanda Linux komutlarını otomatik olarak çalıştırma özelliği de geliyor. Bu kısımdaysa Linux için Windows Subsytem programının çalıştırıldığında, Linux komutları otomatik olarak çalıştırma özelliğinin de kullanıcılara sunulduğu ifade ediliyor.

Saat ve Depolama Ayarlarında Yapılan Yenilikler

Yeni sürümle birlikte saat ve depolama ayarları üzerinde de bir takım düzenlemelerin yapıldığını görmekteyiz. Bu düzenlemelerin ilki ise depolama ayarlarında karşımıza çıkıyor. Yapılan bir takım iyileştirmeler ve geliştirmeler sonrasında artık kullanıcılar depolama alanlarını daha ayrıntılı bir şekilde biçimlendirebilecekler.

Bir diğer değişiklik ise saat ayarlarında karşımıza çıkıyor. Bu özellikle beraber kullanıcılar bilgisayarlarının konumu değiştirdikleri zaman bulundukları konuma göre bilgisayarın saati otomatik olarak değiştirilmeyecek.

Bunun yerine kullanıcılara bilgisayarın zaman dilimini değiştirmek isteyip istemediği sorulacak. Eğer kullanıcılar saatin otomatik olarak değişmesini istedikleri takdirdeyse, bilgisayarın saati her konum değiştirildiğinde bulunun konuma göre otomatik olarak değiştirilecek.

Cevap bırakın