2021’de kaç milyon VR-AR başlığı sevkiyatı gerçekleştirilecek?

0

Oldukça hızlı bir şekilde büyüme eğiliminde olan Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR), belki de gelecekte en en çok uygulama geliştirilen iki platform olacak. Birçok teknoloji devinin bu alanda çalışmalar yürüttüğü biliniyor, yazılımdan donanıma dünyanın birçok ülkesinde ciddi gelişmeler gündemde. Peki yakın gelecekte dünya genelinde kaç milyon VR ve AR ekipmanı sevkiyatı yapılacak? İşte bu ilgi çekici soruya odaklanan bir araştırmanın sonuçları yayınlandı…

Tanınmış araştırma kuruluşu International Data Corporation (IDC) kaynaklı analizde, 2021 yılına dair söz konusu ürün tedariği öngörüsü ,100 milyon ünite şeklinde belirtiliyor. Altı çizilmesi gereken detay, 100 milyon ünitenin kullanıcılara sunulacak cihaz sayısını bildiriyor olması, bu noktada satış miktarı tahmini belirtilmiyor.

AR ve VR ürünlerinin ayrımı ise şu şekilde; tahminler, 2021’de 24,5 milyon AR ve 67,1 milyon VR aygıtının tedariğinin sağlanacağına işaret ediyor. 2016’da sadece 162 bin adet AR cihazı sevkiyatı gerçekleştirilmişti.

Öte yandan rakamların geçmişine bakıldığında 2016’da 10 milyon adet gibi bir veri ile karşılaşılıyor. Dolayısıyla 2021’de, 2016 rakamlarının 10 kat üzerinde bir beklenti söz konusu.

Sony PlayStation VR, HTC Vive, Oculus Rift gibi önemli rakiplerin boy gösterdiği pazarda önümüzdeki bir buçuk yıl içerisinde önemli bir ‘atılım’ beklentisi de aktarılan detaylar arasında yer alıyor. Pazarın hızla büyüyeceği kaydediliyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan analiz ve öngörüleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın