2021’de etkisini hissedeceğimiz yeni teknolojiler

0

Teknoloji hızla gelişirken son kullanıcıların karşısına her geçen yıl yeni ürünler çıkmaya başlıyor. Kullanıcılar teknolojik ürünlerin ve hizmetlerin dönüşümüne yavaş yavaş şahitlik ederken arka tarafta büyük paradigma değişimleri ve üstel gelişmeler yaşanıyor. Bu yazımızda teknoloji dünyasının görünmeyen yüzünün 2021 yılında nelere sahne olacağına değineceğiz. Öyleyse buyursunlar…

Davranışların İnterneti

Gartner’ın 2021 teknoloji tahminlerine dayanan yazımızın ilk sırasında sıradışı bir kavram, IoB (Internet of Behaviors) yer alıyor. Nesnelerin interneti teknoloji ve büyük veri analizi ile IoB kavramına yakın çalışmalara uzun zamandır şahitlik ediyoruz. Hayatımızda internete bağlı cihazların sayısı her geçen gün artıyorken bu cihazların ürettiği verilerin anlamlı çıktılarından yararlanmak olmaz. Gartner’a göre buzdolabımızdan dijital vatandaşlık hizmetlerine kadar sahip olduğumuz tüm verilerin tek bir profilde bize hizmet etmesi mümkün. 2025 yılına gelindiğinde IoB gelişmelerinde yolun yarısından fazlasının katedileceği öngörülüyor ve bu adımın tohumlarının 2021 yılı ile atılacağı kaydediliyor.

Hiper Otomasyon

Hiper Otomasyon, çoklu makine öğrenmesi, paketlenmiş yazılım ve otomasyon araçlarının birleşiminden oluşan bir teknoloji olarak tanımlanıyor. Genellikle bir kurumun veya organizasyonun dijital olarak kopyasını oluşturmayı hedefleyen bir otomasyon çeşididir. Otomasyonun temel özelliklerini de barındıracak olan Hiper Otomasyon, daha çok robotik süreç otomasyonuna odaklanacak. Bu teknoloji, insanın bir göreve dahil olduğu yerdeki parçaları çoğaltmaya yardımcı olmak için bir araç kombinasyonu oluşturacak. Hiper otomasyon ve RPA kavramları da 2021’in gündemini oluşturacak teknoloji trendleri arasında gösteriliyor.

Dağıtılmış Bulut

Bulut bilişim kavramı hayatımıza girdiğinden bu yana teknolojik gelişmeler yaşansa da buluttan faydalanma metodları hep benzer şekillerde kaldı. Yakın zamanda ise hayatımıza yeni bir yaklaşım olan dağıtılmış bulut (distributed cloud) kavramı girdi. Dağıtılmış bulut, bulut hizmetlerinin yönetimi, işletilmesi ve gelişimi için ek yetenekler sunarken genel bulut hizmetlerinin farklı konumlara dağıtılmasını merkezine alıyor. Özellikle pandemi ile birlikte etkisi ve önemi çok daha fazla hissedilen dağıtılmış bulut kavramının merkeziyetçi bir yaklaşımdan uzak olmasının kurumlar için çok daha sürdürülebilir olduğu tahmin ediliyor. 

Büyük veri yönetimi ve mahremiyet

Listenin bu başlığı tek bir teknolojiyi konu almıyor ancak her saniye çığ gibi büyüyen verinin yönetimi ve güvenliği bundan sonra dünyamızın en önemli gündemlerinden biri haline gelecek. Büyük şirketlerin kendi pazarlama çalışmalarında bile sıklıkla kullandıkları ‘’mahremiyet’’ kavramı 2021 yılındada sıklıkla duyacağımız vurgulardan biri olacak gibi görünüyor.

Toplam Deneyim

Son yılların en önemli kavramlarında bir diğeri de ‘’deneyim’’ Öyle ki işletmeler artık kullanıcılarının satın alma süreçlerinde yaşadığı deneyimi önemsiyor ve belirleyici buluyor. Bu zamana kadar CX(müşteri deneyimi) ve UX (kullanıcı deneyimi) olarak hayatımızda yer alan deneyim yaklaşımlarının yakın zamanda veri analizinin de yardımı ile TX(Total eXperience) başlığında altında da değerlendirileceği öngörülüyor. 

Cevap bırakın