2020’nin En İyi 5 Video Oyunu

0

2020 yılında pandemi nedeniyle evlerimize kapandığımızda, birçoğumuz kendine video oyunları için çok daha fazla zaman buldu. Sizler için hazırladığımız makalede, 2020 yılında piyasaya sürülen en güzel oyunları değerlendireceğiz.

Among Us

Küçük bir fikir bazen harika bir video oyununa dönüşebilir. Tatil dönemlerinde arkadaşlarımızla oynadığımız vampir-köylü oyununu, bir uzay macerası haline getirmek de Among Us’ın yaptığı en güzel hamle oldu. Tamamiyle çoklu oyuncu deneyimi sunan Among Us, bir grup astronotu aynı araştırma merkezine yolluyor ve bu grubun içerisinden birini veya daha fazla kişiyi sahte astronot olarak seçiyor. Oyuncular hem sahte astronotun kim olduğunu bulmak, hem de üsteki görevleri tamamlamak zorunda.

The Last of Us Part II

PlayStation 4 döneminin sonlarına doğru PlayStation Stüdyolarının bugüne kadar yapmış olduğu en büyük oyun da piyasaya sürüldü. Böylece uzun yıllar sonra, PS3 döneminde başlayan The Last of Us macerası da devam etti. Bu kez Ellie’yi yönettiğimiz ikinci oyunda, hem konsol donanımının kapasitesinin aslında ne kadar yüksek olduğunu gördük, hem de 2020’nin en detaylı oyununun dinamiklerine göz attık. The Last of Us Part II aynı zamanda bir yılda en çok oyun ödülü kazanan yapım olmayı da başardı.

DOOM Eternal

2016 yılında id Software uzun süredir kayıplarda olan (son oyun 2004’te piyasaya sürülmüştü) DOOM serisini yeniden sahne önüne koydu. DOOM seriye farklı bir bakış açısı kazandırırken, hem mekanikleri hem de aksiyonuyla çok sevildi. DOOM Eternal da eğlence boyutunu bir üst noktaya taşıyarak harika bir oyun tecrübesi sundu. Üstelik ilk kez bir DOOM oyununda hikayeye, arka plan anlatımına böylesine büyük önem verildiğini gördük.

Half-Life Alyx

Yine geçmişten bir dost PC ekranlarını ziyaret etti. Gerçi bu kez VR (sanal gerçeklik) özel olarak piyasaya sürülen Half-Life, uzun süredir oyun yapmasını beklediğimiz Valve’ın eşsiz oyunlar listesinde yerini aldı. Sanal gerçeklik mekaniklerini en iyi yorumlayan ve bunları en iyi şekilde uygulayan Half-Life Alyx, belki istediği kullanıcı kitlesine erişemedi ama Valve’ın vizyonunun ne kadar yüksek olduğunu bir kez daha bizlere hatırlattı.

Animal Crossing: New Horizons

Bu yıl Nintendo’dan da harika bir klasik geldi. Animal Crossing: New Horizons seriyi ilk kez Nintendo Switch’in hibrit yapısına taşırken, sakin oyun deneyiminin de değerli olduğunu da doğruladı. İnsanlar adalarını genişletti, ticaret yaptı, müze açtı ve kendi adalarını olabilecek en güzel noktaya taşıdı. Animal Crossing: New Horizons bu yılın en dikkat çekici oyunlarından biri olmayı kolaylıkla başardı.

Cevap bırakın