Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknoloji2020’deki 5G şimdiden test ediliyor

  2020’deki 5G şimdiden test ediliyor

  5g_glab-highresGünümüzde, akıllı telefonlar bir seferde bir baz istasyonundan aktarım alıyor ve çeşitli teknikler sayesinde telefon hareket ettikçe bağlı kalma sağlanıyor. Ne var ki, akıllı telefonların kullanımının iki kat artması ve 2020’nin sonuna kadar trafiğin sekize katlanacağı görüşleri, bugünün teknolojisini yüksek kalitede bağlantı sağlamak için yetersiz kılıyor. Nesnelerin interneti kapsamında bağlanabilen eşyaların sayısının artması da bu durumu hızlandırıyor.

  5G olarak bilinen yeni nesil mobil ağın 2020 yılında ticari olarak piyasaya sunulması beklenirken; Ericsson İsveç ve Amerika’da iç ve dış mekân testlerine başladı. Ericsson’un test ettiği bu en yeni 5G teknolojisi ise, bağlantının düşmesine izin vermeden yüksek kapasiteli bir ağ sunuyor. rbs-ue-highresLondra King’s College Kablosuz İletişim Bölümü ve Telekomünikasyon Araştırmaları Merkezi Başkanı Mischa Dohler, konuyla ilgili olarak şunları aktardı: “Yüksek hızlı, son derece güvenilir mobil ağlar; iyi bir internet bağlantısı için temel oluşturuyor. Ericsson’un 5G testleriyle elde edilen daha hızlı data akışı ve kesilmeyen bağlantı gibi sonuçlar, 5G teknolojisinde kullanacağımız yeni iş modellerini de ortaya çıkarmak için çok önemli.”

  Sektörde bir ilk: Çok Noktalı Bağlantı ve MIMO

  Ericsson’un en yeni 5G girişimi aslında bir hayli basit: 5G uyumlu bir cihaz, Çok Noktalı Bağlantı sayesinde farklı 5G baz istasyonlarına aynı anda bağlanabiliyor. Çok Noktalı Bağlantı, akıllı cihaz yer değiştirdikçe bağlantının kopmadan, yüksek kalitede devam edebilmesini de sağlıyor. Akıllı cihaz, bunun yanında Dağıtımlı MIMO adı verilen, birçok farklı veri sinyal setinin aynı radyo frekansı üzerinden aktarımına da olanak sağlıyor. Bu teknoloji ile veri indirme verimliliği %100 artabiliyor. Her iki tekniğin birleştirilmesi durumuna Çok Noktalı Bağlantı ile Dağıtımlı MIMO teknolojisi deniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN