2020’de teknolojik anne olmak

0

Annelik ile ilgili değişmeyecek bazı şeyler var. Teknolojik olarak ne kadar gelişmiş olursak olalım, anneler bebeklerini her zaman mümkün olan en doğal yollarla beslemek ister. Saf sevgi de buna dahil.

Tabii teknolojinin hayatımızın merkezinde olduğu bir dünyada yaşıyoruz ve bunun da yeni annelerin yaşamları üzerindeki etkileri inkar edilemez. Geçmişte, bir annenin bebeğinin sağlığını korumak için tek adresi bir uzmanı ziyaret etmekken, şimdi bu güç annenin elinde.

Teknolojik anne olmak

Emzirme takibi yapabilecek uygulamalardan otomatik olarak otomobile yerleşen bebek koltuğuna kadar birçok teknoloji annelerin içini rahatlatmak için hazır.

Teknolojik anne olmak derken, teknolojiyi bebeğinin sağlığı ve mutluluğu için en faydalı şekilde kullanan annelerden bahsediyoruz. Tabii ki abartmadan ve dikkatli bir şekilde.

Bebeğini yakın zaman içinde dünyaya getirmiş yeni annenin ilk telaşlarını bir düşünelim. Teknolojinin çok daha az yaygın olduğu dönemlerde olsa, buradaki en büyük yardımcı daha önce bu duyguyu tatmış aile bireyleri olurdu. Bu yine yeni anneler için iyi bir referans olsa da artık internet avuçlarımızda. Bilmediğimiz ve merak ettiğimiz birçok konuda uzman fikirleri alabildiğimiz internet, bizi, bizimle aynı duyguları yaşayan insanlarla da bir araya getiren dev bir portal. Yeni nesil anneler sorunlarını ya da merak ettiklerini bu portal üzerinden diğer annelere sorup, farklı yaklaşımlar ve bakış açıları öğrenebiliyor. Yapılan araştırmalara göre anneler, teknolojinin birçok ihtiyaca cevap verebildiğini ve bunun anne olarak güven artırıcı bir şey olduğunu söylüyor.

Bebeğinizin sağlık durumunu takip etmek için sorularınıza yanıt ararken, sizi yanıltacak cevaplar konusunda da dikkatli olmalısınız. Unutmayın! İnternette her türlü bilgi var ama bunların hepsi faydalı değil. Siz öğrenmek istediklerinizi farklı kaynaklardan teyit ederek ya da topladığınız bilgileri nihayetinde bir uzmana danışarak doğru kararı verebilirsiniz.

Buraya kadar yeni anne olmuş kişilerden bahsettik. Ancak annelik bir ömür süren uzun bir maraton. Peki, Çocuğunuz daha büyük yaşlardaysa neler yapmak gerekiyor?

Burada artık çocuğunuzun da teknoloji ile ilişkisini dengelemek tamamen sizin elinizde olacak. İnternet ve bilgisayar oyunları dev bir okyanus ve çocuklar için çok keyifli. Buradaki dengeyi tutturmak, teknoloji kullanımını yasaklamamak ama sınırlamak konusunda ilk önce kendinizi bilinçlendirmelisiniz. Kendi ebeveynleriniz ile aranızdaki ilişkiyi referans almak bu aşamada sizi yanıltabilir. Çocuğunuzun teknolojinin içine doğduğunu ve bu ilişkilerin revize edilmesi gerektiğini unutmayın. Aksi durumda aradaki jenerasyon farkını açmak kuracağınız anne-çocuk ilişkisinde ufak tefek pürüzler çıkarabilir.

Hatırlarsınız, anneniz sizin için bir doğum günü partisi planlamak istediğinde, tüm arkadaşlarınızın annesini tek tek arıyor ve davet ediyordu. Şimdi ise siz bunu kendi çocuğunuz için bir WhatsApp grubunda dakikalar içinde gerçekleştirebiliyorsunuz. İletişimin bu kadar hızlı aktığı bir dünya içinde ilişkilerin aynı kalmasını beklemek yanıltıcı olacaktır.

Cevap bırakın