‘2019 Yılın Fotoğrafçısı’ ödülünün sahibi neden diskalifiye edildi?

0

Björn Persson’a verilen ödül, fotoğrafçının eserinde post-prodüksiyon çalışması yaptığının anlaşılması üzerine geri alındı. İşte detaylar…

İsveçli Björn Persson, Kenya’da çektiği son derece sofistike bir fil fotoğrafı ile African Geographic tarafından ‘2019 Yılın Fotoğrafçısı’ ödülüne layık görülmüştü. Yılın en iyi yaban hayatı fotoğrafına verilen söz konusu ödül, fotoğrafçının eserinde post-prodüksiyon çalışması yaptığının anlaşılması üzerine geri alındı.

Diskalifiye kararının tesadüfler silsilesi sonucunda gerçekleştiği görülüyor. Kenya’da Amboseli Ulusal Parkı’nda çekilen fotoğrafta arka plandaki bulutlar ve fil, oldukça çarpıcı bir bütünlük içerisinde. Fotoğraf, çekilen filin ismine ithafen ‘Kenya Amboseli Ulusal Parkı’ndaki Tim’ olarak belirlenmiş. Bahsi geçen Tim, ünlü bir fil ve fotoğrafları başkaları tarafından da çekiliyor. Bu noktada fotoğrafta filin kulaklarının bir dizi ‘basit’ düzeltme işlemine tabi tutulduğu ortaya çıkıyor. Fotoğrafçı ise savunmasında işlemin ‘kazara’ gerçekleştiğini ifade ediyor, buna karşın African Geographic’in kararı değişmiyor.

İlgili açıklamada fotoğrafçı tarafından yapılan post-prodüksiyon çalışması sonucunda filin kulaklarının ‘doğru şekilde’ yansıtılmadı, bazı yırtılmaların düzeltildiği ve bu nedenle de katılımcının diskalifiye edilmesine karar verildiği kaydediliyor.

Yarışma kuralları; ‘orijinal sahne sadık bir şekilde yansıtılmalı’ diyor.

Özetle İsveçli fotoğrafçı, fotoğrafının küçük bir kısmında dahi olsa bir post-prodüksiyon işlemi nedeniyle büyük kayıp yaşıyor.  Bu kapsamda fotoğraf severlerin, katıldıkları yarışmaların kurallarını dikkatle incelemesinde yarar olduğunu belirtmek istiyoruz.

Cevap bırakın