Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital Kültür2018’de mobil ödeme kullanım oranı yüzde 50 olacak

  2018’de mobil ödeme kullanım oranı yüzde 50 olacak

  12ea3e24bad896ad88ffeca7ef0c6f13c4c5d683

  Önde gelen araştırma kuruluşu Gartner’ın yayınladığı yeni bir rapora göre 2018 yılında alışverişleri mobil ödeme üzerinden gerçekleştirme yüzdesi, tüm ödeme metotlarının yarısına denk gelecek.

  Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya’da yüksek ilgi ile karşılanan ve her geçen gün daha fazla kişinin kullandığı mobil ödeme yöntemleri, önümüzdeki birkaç yılda kredi kartı ya da nakit ödeme gibi geleneksel metotların yerini alacak.

  Raporda mobil ödeme kapsamında sadece akıllı telefonların değerlendirilmeye alınmadığını dikkatlerden kaçmayan ayrıntılar arasında. Giyilebilir teknoloji ürünleri de bu noktada öne çıkacak. Günümüzde Apple Watch gibi tüketici elektroniği ürünleri üzerinden bazı ülkelerdeki alışveriş noktalarında ödeme işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

  apple-watch

  Önümüzdeki süreçte Android, Samsung Pay ve Apple Pay’in e-cüzdan platformlarının global açıdan daha da geniş bir kapsama ulaşması yönündeki beklentiye işaret eden araştırma, ilginç istatistik ve yorumlarla da destekleniyor. Örneğin mobil ödeme ve mobil cüzdan benimsenmesi için büyük bankalar ile perakendecilerin bu yönde atacağı adımların önemine dikkat çekiliyor. Bu yönde planlama yapmanın öneminin altı çiziliyor.

  Mobil ödeme yükseliş trendinde 

  Günümüzde akıllı telefon, akıllı saat gibi cihazlar üzerinden gerçekleştirilen ödeme işlemlerinde artış dikkat çekici. ABD’de geçtiğimiz kasım ayında Domino’s Pizza, KFC, Starbucks gibi fast food zincirlerinde gerçekleştirilen alışverişlerin yüzde 60’ının Apple Pay servisi üzerinden sağlandığı görüldü.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN