2017’nin hızlı şarj teknolojisi Quick Charge 4.0 tanıtıldı

0

Bild_LG-G4-Lifestyle_01

Teknoloji dünyasında ilerleme kaydedilen önemli alanlardan biri de mobil cihazlardaki hızlı şarj özelliği. Bu alanda yeni bir duyuru daha gerçekleşti; ABD merkezli çip üreticisi Qualcomm, yeni Quick Charge 4.0 teknolojisini duyurdu.

Şirketin Qualcomm Snapdragon işlemcili akıllı telefon modelleri ile uyumlu olan yeni nesil hızlı şarj teknolojisinin 2017’deki üst segment cihazlardan itibaren adından sıklıkla söz ettireceğini belirtelim. Peki Quick Charge 4.0’ın özellikleri neler?

Paylaşılan bilgilere göre Quick Charge 4.0, 5 dakikalık şarj sonrasında cihazlara 5 saatlik pil ömrü sağlayabiliyor. Önceli nesil (Quick Charge 3.0) hızlı şarj teknolojisine göre yüzde 5 daha az ısınma ve yüzde 30 daha yüksek verimlilik vaat eden Quick Charge 4.0’da ayrıca hız yüzde 40 oranında artırılmış durumda.

Güvenlik özellikleri de geliştirilen teknoloji, 10 farklı aşamalı güçlü bir koruma yapısı sergiliyor. Bu aşamalar voltaj ve ısı kontrolü gibi alanlarda işlev gösteriyor. Hız, stabilite ve güvenlik konuları vurgulanan Quick Charge 4.0’ın ilk olarak hangi çipsetle birlikte geleceği de belli oldu.

qual-3

CES 2017’de görücüye çıkacak

Buna göre Snaodragon 835 çipseti, Quick Charge 4.0 ile birlikte mobil cihazların donanım yapı taşları arasında konumlanacak. Söz konusu çipsetin Ocak ayında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenecek teknoloji fuarı CES 2017 kapsamında tanıtılacağı belirtiliyor.

Quick Charge 4.0 ile birlikte gelecek ilk modeller, 2017 ilk çeyreğinde itibaren teknoloji raflarında yer almaya başlayacak.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın