2017’de fotoğraf dünyasında beklenen gelişmeler

2

yeniyil_03

Yeni yılda yeni umutlar diyoruz ve 2017 yılında hayatımıza girmesi muhtemelen fotoğraf teknolojilerine göz atıyoruz.

Her açıdan zorlu bir yılı geride bıraktığımız bugünlerde yeni yılda karşımıza çıkması muhtemel fotoğraf teknolojilerine bir göz atmak istedik. Bir kısmı temenni ya da ileri seviyede bir beklenti olsa da bu fotoğraf teknolojilerini 2017 yılında görmemizin önünde çok fazla engel yok.

Daha gelişmiş cep telefonu kameraları

Son yıllarda giderek kabiliyetlerini artıran cep telefonu kameraları fotoğraf sektöründen önemli ölçüde rol çalmayı başardı. Hatta sırf bu yüzden giriş seviyesi fotoğraf makineleri kategorisi neredeyse ortadan kalkarken, günlük ihtiyaçlar için cep telefonları fazlasıyla iş görür hale geldi. Hatta sadece fotoğraf değil aynı zamanda video kamera olarak kullanılmaları bu sektöre de ciddi bir darbe vurdu.

Çift objektif, az ışıkta bile fotoğraf çekebilme, açık diyafram, Dual Pixel ve benzeri teknolojilerle donatılan cep telefonu kameraları 2017 yılında da sınırları zorlayacak gibi görünüyor. Merakla beklenen Samsung Galaxy 8 ve iPhone 8 modellerinde yine üst düzey kamera donanımlarının bulunacağına kesin gözle bakılıyor. Hatta bu tarz üst düzey ürünlerin en önemli özellikleri kamera ünitelerinde yer alıyor.

2016 yılında olduğu gibi 2017’de de daha hızlı, daha renkli, daha canlı, daha yüksek çözünürlüklü, daha az ışıkta çekim yapabilen cep telefonu kameraları göreceğiz. Üstelik butarz teknolojilerin kullanıma yaygınlaştıkça fiyatlarının ucuzlayacağını da hatırlatayım. Yani örneğin 2015 yılında sadece üst düzey cep telefonu kameralarında bulunan bir özellik 2017 yılında giriş seviyesi modellere de geliyor. Bu durumun devam edeceğini söyleyebiliriz.

yeniyil_01

Giriş seviyesinde Full Frame

Benim kişisel hayallerimden biri de giriş seviyesi DSLR modellerde Full Frame yani tam boyutlu (24×36 mm) sensörlerin bulunması. Maliyetler yüzünden bugüne kadar en ucuz 2000 Dolar seviyesinde görülmeye başlayan Full Frame sensörlü dijital SLR modellerin biraz daha ucuzlamasını bekliyorum. Örneğin 1000 dolarlık bir Full Frame 2017’de çıkabilme ihtimali olur mu bilemiyorum. Fakat eldeki ekonomik ve teknik verilere bakılırsa bu yıl böyle bir beklenti temenni seviyesinde kalacak. Zira maliyetler ve benzeri sıkıntılar birkaç yıl daha Full Frame’in giriş seviyesine gelmesini engelleyecek. Ancak bunun eninde sonunda gerçekleşeceğini beklediğimi söylemek isterim.

Daha gelişmiş aynasız fotoğraf makineleri

Her geçen gün özelliklerini geliştiren aynasız fotoğraf makinelerinin 2017’de de bu gelişimlerini sürdüreceğini söyleyebilirim. Daha hızlı, daha kabiliyetli, 4K gibi teknolojileri destekleyen yeni modelleri önümüzdeki yıl da göreceğimiz kesin. Bu alanda önemli atılımlar yapan Canon’un 2016 yılı içinde piyasaya sürdüğü M5 modelinin desteğini genişleteceğini (objektif, aksesuar ve benzeri) söylemek mümkün.

Bu gelişmelerin kullanıcılara en büyük faydası ise yaklaşık aynı bütçelerle çok daha iyi ürünler satın alma imkanına kavuşuyorlar.

Yeni modeller

Elbette her yıl olduğu gibi yeni modelleri önümüzdeki yıl da göreceğiz. Yılın hemen başında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen CES fuarında yeni fotoğraf makineleri de tanıtılabiliyor. Her ne kadar bu fuar tüketici elektroniği merkezli olsa da 1-2 yeni model tanıtılıyor. Ayrıca yıl içinde yine birçok markanın yeni modellerinin tanıtılması da bekleniyor. Ancak 2016 yılında Photokina (2 yılda bir Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen fotoğraf teknolojileri fuarı) düzenlendiği için 2017’de bu yılki kadar yeni ürün tanıtımının yapılacağını düşünmüyorum. Yine de yeni ürün olmadan bir yılı geçirmek mümkün olmayacaktır. Sadece 2017, sayı anlamında 2016 kadar bereketli bir yıl olmayabilir.

Acısıyla, tatlısıyla zor geçen bir 2016’yı geride bıraktık. 2017’nin herkese mutluluk, huzur ve başarı getirmesi temennisiyle…

Işığınız bol olsun.

2 Yorumlar
  1. Canan Taşkın diyor

    Merhaba,
    ben de aynasız kamera almak istiyorum. ancak objektif çeşitliliği yeterli midir çok fazla bilgim yok.

    1. Özgür Çetin diyor

      Birçok model için yeterli sayıda objektif var. Fakat DSLR modeller kadar zengin objektif çeşitliliğini beklememek lazım. Yine de farklı çözümlerle (dönüştürücü adaptör gibi) objektif sayısını artırmak da mümkün. Çok üst düzey beklentileriniz yoksa aynasız bir makine objektif anlamında sizi üzmeyecektir.

Cevap bırakın