2016’nın gözde spam e-posta konuları açıklandı

0

hacker

Kötü niyetli e-postalar, çağımızın en önemli dijital tehditleri arasında. Her yıl milyarlarca dolarlık fidye talebi, sayısız kişi ve kuruluşun mağduriyeti, bu noktada öne çıkan sonuçlar. Bir siber güvenlik yazılımları şirketi, 2016 yılındaki kötü amaçlı e-postalarda öne çıkarılan konuları ele alan araştırmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Buna göre kimlik avcıları 2016 yılının en önemli olayı olarak görülen Brezilya’daki Olimpiyat Oyunları ile birlikte gelen fırsatı kaçırmak istemedi.

Sahte spam gönderileri, Avrupa Futbol Şampiyonası’nın yanı sıra, 2018 ve 2022’de yapılacak olan Dünya Kupaları da dahil olmak üzere diğer önemli spor etkinliklerinden de istifade etti. Spam göndericileri, bu olaylarla ilgili sahte piyango kazanım bildirimleri gönderdiler. Piyango resmi bir organizasyon tarafından yürütülmüş ve alıcının adresi milyonlarca başka adres arasından rastgele seçilmiş gibi gösterilmişti. Bu tema aynı zamanda kötü amaçlı spamlerde de kullanıldı.

E-postalar, Trojan-Downloader.Script.Generic olarak tespit edilen bir JavaScript indiricisini barındıran bir ZIP arşiv ekini içeriyordu. Bu zararlı yazılım, kurbanların bilgisayarlarına diğer kötü amaçlı yazılımları indirdi.

Son yıllarda, özellikle Suriye’deki gerginliğin etrafında önemli bir küresel mesele olarak yerini koruyan terör konusu da spam maillerde istismar edildi. Nijerya mektupları olarak bilinen ve terörizm ile mültecilerin sorunlarını değerlendiren birçok e-posta, hem devlet teşkilatı çalışanları hem de bireyler adına kullanıcılara gönderildi. Hikayelerin ayrıntıları farklı olsa da, gönderenlerin niyetleri aynıydı: alıcının dikkatini büyük miktarda para vaadiyle çekip, bir sohbete dahil olmalarını sağlamak.

Cevap bırakın