2016’da yarım milyon GoPro Karma satılabilir

0

drone

Dünyaca bilinen aksiyon kamerası şirketi GoPro, kısa süre önce bir ürün segmentine adım atılacağını duyurdu. 2016 yılında ‘Karma’ model adına sahip bir drone’un satışlarına başlanacağı, haberin devamında izleyebileceğiniz bir video eşliğinde açıklanırken teknoloji şirketinin söz konusu hamlesine dair ilk beklentiler de gündeme geldi.

Bazı önde gelen Wall Street analistleri GoPro Karma’nın fiyat ve satış beklentilerini çeşitli sebep-sonuç ilişkileri eşliğinde ele aldılar. Bu raporlarda drone pazarının en önemli oyuncularından DJI markasının 699 dolardan başlayan ve 4500 dolara kadar uzanan fiyatlarla geniş bir yelpaze sunan modelleri baz alınarak GoPro Karma’nın 1000-2000 dolar aralığında olabileceği tahmini ağır bastı.

Fiyat beklentisinin yanı sıra satış adetlerine dair çıkarımda ise GoPro kamera satışları, rakiplerin satış adetleri ile bir araya getirilerek çıkarımda bulunuldu. Buna göre 2015 yılında 6.970.000 adet GoPro satıldığı ve GoPro drone’unun da tüm bu satışların yüzde 10’u seviyesinde olabileceği kaydedildi. En kötümser tahminle 500 bin adet Karma satışı beklentisi vurgulandı.

DJI’ın 2015 yılına dair 1 milyar dolarlık satış beklentisi ele alındığında, pazarın boyutu da aşağı yukarı belli oluyor; dev bir drone sektörü söz konusu değil ve 500 bin adet Karma satışı da yine 1 milyar dolar gibi bir geliri GoPro’ya kazandırabilir gibi görünüyor. Özetle GoPro’nun sonraki milyar dolarlık işi 2016’daki drone satışları olabilir. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Not: En üstteki görsel temsilidir. 2016’a satışa sunulacak ürünün görüntüsüyle ilgili henüz bir detay paylaşılmadı.

Cevap bırakın