2015’te oynamadıysanız, kaçırmayın

0

Oyun ve oyuncular için dolu bir yılı daha geride bıraktık. 2015 oyuncular için çok yoğun geçmiş olsa da önceki yıllara oranla birçok önemli yapımı konuk ettik. Kimileri beklentimizin üzerinde eğlence sunarken kimileri de çok büyük hayal kırıklıklarını beraberinde getirdi. Yine de platformunuz ister PC ister konsol olsun mutlaka oynamanız gereken oyunlar var. Bunları sizler için derledik. Eğer hala oynamadığınız varsa kaçıracağınız çok şey var demektir.

Fallout 4

Fallout, çıktığı ilk günden beri oyuncuları etkilemeyi başaran bir seri. Fallout 4, enerji kaynaklarının tükenmesi ile çıkan savaşta patlatılan atom bombasından 200 yıl kadar sonrasında geçen bir hikayeyi konu alıyor. Önceki yapımların aksine, bombanın düştüğü gün olan 23 Ekim 2077’de başlıyor. Seçtiğimiz oyuncu, ailesiyle birlike Vault 111’e (sığınağımız) gidiyor. Ama gözlerimizi açtığımızda nası olmuşsa üzerinden 200 yıl geçmiş ve geriye kalan tek kişi biz olmuşuz. Oyunda senaryo, yan görev gibi önemli parçalarla ilgilenmeseniz bile gözle görülür bir ilerleme kaydedebiliyorsunuz.  Bethesda’nın uzun yıllar uğraş verdiği “özgür oyun” kavramı Fallout 4 ile resmen zirve yapıyor.

Platform: PC, XB1, PS4

yazi_84819_4

The Witcher 3: Wild Hunt

Belki de bu yılın en başarılı yapımı, CD Project Red’in oyunu The Witcher 3 oldu. Yapımın konusunu, türünü ya da özelliklerini anlatmaya çok gerek yok. Neden mi? Çünkü tek söyleyeceğim, hangi türden, hangi evrenden keyif alıyorsanız bir kenara bırakın. Hatta serinin önceki yapımlarını oynamamış olsanız bile mutlaka oynamanız gerektiği. Evren o kadar büyük ve keyifli tasarlanmış ki bir yandan savaşırken diğer yanda aşk yaşayabiliyorsunuz. Kısacası hala oynamadıysanız, şu an bu yazıyı okumayı bırakıp hızlıca satın alma tuşuna basıyorsunuz.

Platform: PC, XB1, PS4

yazi_81836_1

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Hideo Kojima bu seneye damgasını vuran yapımcılardan biri oldu. Önce Konami’den kovulduğu söylentileri ortalığı kasıp kavurdu, ardından da Sony ile yaptığı önemli anlaşma ile gündeme oturdu. Ancak daha da önemlisi PlayStation platformu için tamamen yeni bir başlık çıkartacak olması, biz oyuncuları çok heyecanlandırdı. Geçtiğimiz yıla böylesine büyük damgalar vuran bir yapımcının oyunu da o derecede büyük olacaktır.

MGS V, Kıbrıs’ta bulunan bir hastanede başlayor. Profesör, bize her ne kadar zorlansa da, Snake’in 9 yıldır komada olduğunu söyler. Bir patlama sonucu, vücudunun büyük kısmı şarapnel parçaları tarafından hasar görmüş ve sol kolunu kaybetmiştir. Bunları duyup da şoka girmemek mümkün değil. Kahramanımız da aynı tepkiyi verir ve hemşire tarafından uyutulur. Buradan sonra hastaneden kaçıp, intikamımızı almalıyız.

Platform: PC, XB1, PS4, X360

yazi_83699_1

The Order: 1886

The Order: 1886 iyi bir oyun, hatta çok iyi bir oyun. Gerek oyun dünyasına getirdiği sinematik metot, gerekse orijinal yapısıyla ardından gelecek devam yapımları için müthiş bir yol açıyor. Elbette çok büyük eksikleri var, ama sizden bir şeyi rica etmek istiyorum; lütfen bu oyunu sadece puanıyla değerlendirmeyin. The Order: 1886 eşsiz kurgusu ve sinematik gerçekliğinin yanında, önemli bir deneme olma özelliğine sahip.

Yapımcı Ready At Dawn, The Order: 1886’yla inanılmaz bir risk alıyor ve oyun dünyasını ileride şekillendirecek bir çok güzel fikre ön ayak oluyor. Önemli bir oyun çünkü, The Order’ın getirdiği metodlar bundan yıllar sonra oyun dünyasının değişmezleri olacak. Zaten kendi eksiklerini devam oyunları ile kapatmasını beklediğim için, getirdiği yöntemin en büyük temsilcisi olacağını düşünüyorum.

Platform: PS4

yazi_79968_2

Halo V

Halo, 2001 yılında raflarda yerini alınca sadece Xbox’ı özel bir konsol haline getirmedi, aynı zamanda FPS oyunlarında da çığır açtı. Birçok kişinin kafasındaki soruya cevap verdi: konsollarda FPS oynamak gayet mümkündü. Sadece bu da değil, daha ortada Battlefield yokken, geniş alanlar, araçlı çoklu oyuncu modu ve tüm bu özelliklerin üzerinde kaymak olan harika bir senaryo modu ekledi. Halo V ise tüm bunları bir adım daha öne götürüyor. Ancak bir sorunla: Ana karakter her oyunda alıştığımız Master Chief değil. Bir yıl boyunca çıkan fragmanlarda bize onun öldüğünü göstermişlerdi. Ancak yayınlanan son videoda aslında onun ölmediğini ortaya çıkardılar. Aslında çok fazla konuşup sizi spoiler’a boğmak istemiyorum. FPS türünü sevenlerdenseniz oynamanız gereken bir yapım.

Platform: XB1

yazi_84585_1

Cevap bırakın