2014’ün en iyi beş oyunu

1

2014 geçti gitti. Peki, aklımızda neler kaldı? Aslına bakarsanız, birçok kişiye göre nispeten zayıf bir oyun yılıydı. Bu görüşe belli bir oranda katılmamak mümkün değil ama araya öyle yapımlar sıkıştı ki bırakın 2014’ü, muhtemel devam oyunlarıyla önümüzdeki yıllara bile damga vurabilirler.

İşte karşınızda öve öve bitiremeyeceğimiz 5 yapım!

Dark Souls 2
Dark Souls 2 ile beraber Souls serisi (şimdilik) sona erdi ve yapımcı firma From Software eşsiz oynanış geleneğini Bloodborne ile devam ettirmeyi amaçlıyor. Dark Souls 2 yapı olarak Demon Souls ve Dark Souls’un bir birikimiydi. Kim ne derse desin, hem aldığı yüksek puanlar, hem de büyük oyuncu kitlesiyle gerçek bir klasik.

Dark Souls 2

Dark Souls 2 hep zorluğuyla gündeme gelmiştir. O zorluğun altında yatan başarı hissi, bugün bile oyuncuları cezp etmeye devam ediyor ve PvP bölgeleri müthiş mücadelelere sahne oluyor. Son yılların en iyi rol yapma oyunlarından biri olan Dark Souls 2’yi halen denemediyseniz, çok şey kaçırıyorsunuz.

Titanfall
Medal of Honor: Allied Assault, Call of Duty: Modern Warfare gibi, FPS dünyasına damga vurmuş oyunları oynayanlar için bu yıl harika geçti. Bu iki efsanenin yapımcılarının kurduğu ReSpawn, ilk meyvesini gökten başımıza titan yağdırarak verdi.

Titanfall

Parkur mekaniklerini muhteşem bir şekilde FPS türüyle harmanlayan Titanfall, oynanış olarak hem inanılmaz temposu, hem de esnek yapısıyla taktir topladı. Devasa mekanik robotları ve MOBA’lardan tanıdığımız Creep/Minion’larıyla son yılların en yenilikçi FPS oyunu olmayı başardı.

Middle Earth – Shadow of Mordor
Yeni bir Orta Dünya oyunu? Yine mi? 2004 yılında F.E.A.R. isimli inanılmaz oyunu bizlere sunmuş olan Monolith, şimdi de Yüzüklerin Efendisi oyunuyla karşımızdaydı. F.E.A.R. sağ olsun, yapay zeka konusunda kendilerini zaten kanıtlamışlardı ama hiçbirimiz yılın en iyi oyunlarından birinin Shadow of Mordor olacağını tahmin edemezdik.

Nemesis sistemiyle önümüzdeki yıllarda gelecek olan birçok yapımın önünü açan Shadow of Mordor, böylece isimsiz düşmanlara bile bir amaç vermişti. Hepimizin sevdiği Batman Arkham serisinin oynanış mekaniklerini harika bir şekilde oyuna uyarlayan Monolith, anlattığı ilgi çekici hikayeyle de oynayan herkesi Talion’a hayran bırakmayı başardı.

En nihayetinde; Şimdi de oyuncular ikiye ayrılıyor; Shadow of Mordor’u oynamış olanlar ve oynayacak olanlar…

Shadow of Mordor

Dragon Age: Inquisition
Dragon Age Inquisition için söylenecek tek bir söz var; o da devasa büyüklüğü! Bioware şimdiye kadar iki tane güzide oyun dünyasını bizlere kazandırdı. Biri Dragon Age, diğeri Mass Effect. Seçimlerimiz, hatalarımız, yaşamlarımız ve ardımızda bıraktıklarımızla o evrenler büyüdü ve en sonunda Inquisition halini aldı.

Dragon Age

Dragon Age sadece bir oyun değil, aynı zamanda yeni nesil rol yapma oyunları için bir yol haritası. Konsol veya bilgisayar oyunu değil, tam bir oyun. Karakterleri ve keşfedilmeye hazır uçsuz bucaksız dünyasıyla, hem 2014’ün en iyi oyunlarından biri hem de Bioware’ın yeni evrenler oluşturmada ne kadar başarılı olduğunun büyük bir kanıtı. Dragon Age Inquisition için söylenecek çok fazla şey var ama en güzeli sizin keşfetmeniz. Mass Effect 3 ile ilk çıkışını yapan co-op çoklu oyuncu seçenekleri de Inquisition ile daha bir çeşitlik kazanıyor, uzun süre peşimizi bırakmayacak bir evrenin kapılarını ardına kadar açıyor.

Talos Principle
2014’ün son anlarında tanıştık The Talos Principle ile. O gün bu gündür kafayı kırmış durumdayız. CroTeam’i ne kadar tebrik etsek azdır. İşte böyle yapımlar, oyunları sanat eseri konumuna yükseltecek.

The Talos Principle

Bu bir video oyunu mu? Çünkü The Talos Principle bizden sayısız düşmanı öldürmemizi istemiyor. Oyun, bizleri her şeyi sorgulamamız için teşvik ediyor ve bunu derin bir felsefeye dayanarak yapıyor. Bir insan yaşamını, sentetik bir bedende sorgulamak… Şaheser!

Dark Souls 2’yi satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

1 yorum
  1. emrebeyaz diyor

    teşekkürler

Cevap bırakın