Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital Kültür200 bin dolarlık Apple I bakın nerede bulundu!

  200 bin dolarlık Apple I bakın nerede bulundu!

  Ekran_Resmi_2015-06-01_14_11_10Apple I, Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulan Apple’ın ilk kişisel bilgisayarlarından. Sınırlı sayıda üretildi ve o 70’lerin sonunda yaklaşık 700 dolar fiyatla alıcı buldu. Bir kült halini alan ve koleksiyonerler tarafından yüz binlerce dolar fiyat biçilen 70’lerin sonundaki bilgisayarlardan Apple I modeli, çok ilginç bir yerde, ABD’deki bir geri dönüşüm tesisinde ortaya çıktı. Üstelik oldukça tuhaf bir hikaye ile birlikte…

  Eşinin ölümünün ardından evin garajını temizlemeye koyulan bir kadın, eski ve oldukça kötü görünümlü bir bilgisayarı bir geri dönüşüm firmasına verdi. Amacı, garajında yer açmak ve ortalığı temizlemekti. Ancak söz konusu bilgisayar, aslında çok az sayıda üretilen ve günümüzde bir servet değerinde olan Apple I modeliydi. Ekran_Resmi_2015-06-01_14_10_56Apple I’i görevliye teslim edip ayrılan kadının izi kaybolmuş durumda, ancak bundan sonraki gelişmeler çok daha enteresan… Görevli, ilgili bilgisayarın değerli bir ürün olabileceğini düşünerek firmanın sahibine bilgi veriyor ve ardından bu şaheser bilgisayar, 200 bin Amerikan Doları fiyatla satılıyor.

  Satıştan sonra firma yetkilisi, yaptığı açıklamada bilgisayarı getiren kadına elde ettiği kazancın yarısını vermek istediğini belirtti. Bu tuhaf durum ABD’de gündemi ilginç bir tebessüm etkisi ile renklendirirken yüzbinlerce dolarlık Apple I’i garajı temizlemek için geri dönüşüme gönderen kadının ortaya çıkması merakla bekleniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN