16 tonluk elektrikli kamyon Volta Zeri ile tanışın

0

Volta Zero, şehiriçi eşta ve kargo taşımacılığı için özel olarak geliştirilmiş ‘sıra dışı’ bir elektrikli kamyon…

Söz konusu olan elektrikli araçlar olduğunda tasarımcıların alışılagelmişin dışına çıkabildiklerini biliyoruz. Volta Trucks’ın kısa süre önce örtüsünü kaldırmış olduğu 16 tonluk kamyonu tam da bu noktada tasarım evresindeki çarpıcı sonuçların öne çıkan örneklerinden.

Elektrikli kamyonun adı çevreyle dost özelliklerine bir vurgu olarak Zero, yani sıfır. Volta Zero, şehiriçi kargo ve eşya taşımacılığı evresinde dünya genelinde geliştirilmiş olan ilk 16 tonluk ticari araç konumunda.

Şirket tarafından yapılan açıklamada aracın maksimum yüklü similasyonlarında iki farklı bataryasıyla beraber kullanıcılarına 150 ile 200 km menzil sunulduğu görülüyor. Araçta kullanılan bataryaların kapasitesi 160 ve 200 kWh şeklinde.

Aracın arka tekerleklerinin daha güçlü bir yapıya sahip olabilmesi için geleneksel sistemlerin aksine e-Axle adı verilen son derece yenilikçi bir sistem kullanılmış. Araçta yer alan şanzıman, aks, elektrikli motor ve kompakt yapıda yer alan e-Axle sistemine enerji veren mekanizma ise Lityum Demir Fosfat bataryalar.

Şirket, özellikle lityum-demir fosfat pilleri, sahip olduğu uzun kullanım ömrü ile birlikte son derece dayanıklı  olmasının yanı sıra termal özelliklerinden dolayı tercih etmiş.

Volta Zero’nun maksimum hızı 90 km/s. Henüz satışına başlanmayan araç, 2021 yılının ilk yarısında bazı şirketlere test amaçlı gönderilecek.

Cevap bırakın