14 bin km’lik transpasifik denizaltı internet kablo sistemi kuruluyor

0

4K tamam, peki ya 8K? Gelecekte internetin kapasite sınırlarıyla başının derde gireceği ‘felaket senaryoları’ konuşuladursun, dev teknoloji şirketlerinin ‘daha iyisi’ için yürüttükleri çalışmalar devam ediyor. SoftBank, Facebook ve Amazon, 14 bin km’lik SoftBank, Facebook, Amazon ve bir dizi başka teknoloji şirketi, Asya ve Kuzey Amerika arasında transpasifik denizaltı kablo sisteminin kurulması için bir araya geliyor. Hedeflenen bitiş tarihi 2020.

Kablo sistemi, Japonya, Filipinler ve ABD’den geçecek. Düşük gecikmeli, geniş kapasiteli kablo projesi, 60 Tbps kapasite vaat ediyor. Söz konusu sistemin ‘yedekli’ ve dolayısıyla ‘güvenilir’ olacak kaydediliyor. Yükselen veri taleplerinin karşılanması adına bu bilginin büyük önem taşıdığını belirtmemiz yerinde olacak.

Japon teknoloji şirketi SoftBank’in IoT temelinde dünya genelinde trilyonlarca bağlı cihazın kullanımda olacağı bir gelecek vizyonuna sahip olduğu biliniyor. Bunun konsorsiyumda yer almasının temel nedeni olduğu açık. Elbette Facebook ve Amazon gibi internet şirketlerinin yüksek hızlı veri aktarımı için atılacak önemli adımları geri planda takip etmeleri de beklenen bir durum olamazdı. Sonuç olarak ağ altyapıları ve optimizasyon alanındaki çalışmaların daha fazla sayıda cihazın internet erişimine dahil olacağı gelecek için önem taşıdığına da şüphe yok. Bu açıdan daha fazla adımın önümüzdeki süreçte atılacağını öngörmek şimdiden mümkün.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın