117 milyon LinkedIn şifresini ele geçiren hacker yakalandı

0

linkedin-hacker-caught

2012 yılında 117 milyon LinkedIn kullanıcısına ait şifreyi ele geçirip internet üzerinden satışa çıkaran Rus hacker, Çek Cumhuriyeti’nde yakalandı.

FBI’la yerel yetkililerin koordineli çalışması sonucu yakalandığı bildirilen Rus hacker’ın ülkenin başkenti Prag’da bir otelde tutuklandığı kaydedildi. Hacker’ın seyahat halinde olduğu, kısa süreli konaklama sırasında ele geçirildiği belirtilirken, yetkililer daha fazla ayrıntı paylaşmadı.

2012’de gerçekleşen olayda kullanıcı şifreleri ve ilgili e-posta adresleri ele geçirilmiş, olay büyük ses getirmişti. Hemen sonrasında güvenlik tarafındaki özelliklerini revize eden LinkedIn, kapsamlı bir şekilde güncellenmişti. Ancak dünya genelindeki hacker’ların hedefi olmaya devam etti, geçtiğimiz aylarda bir kez daha büyük ölçüde bir siber saldırıya maruz kalındı.

Rus şüphelinin yakalanması, uzun süreli bir çalışma sonrasında gerçekleşirken kendisine ait bir de lüks otomobilin olduğu da ifade edildi. Henüz hükme bağlanmayan konunun ne şekilde sonuçlanacağı, hacker’ın ne düzeyde cezalandırılacağı konuları şimdilik merak edilen diğer sorular.

Hacker’lar günümüzde sosyal ağları ciddi şekilde tehdit ediyor. Geçtiğimiz aylarda çeşitli saldırılara maruz kalındığı biliniyor. Kısa süre öncesine dair dikkat çeken hack’lenme vakalarından bazıları ise Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Twitter CEO’su Jack Dorsey gibi isimlerin kısa süreliğine bazı hesaplarının ele geçirilmesi şeklindeydi.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın